Nowe doniesienia po zabójstwie dziennikarki. PE wysyła pilną misję na Maltę

TVN24


Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego podjęła w czwartek decyzję o wysłaniu pilnej misji na Maltę po ostatnich doniesieniach na temat zabójstwa dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

Kierownictwo Parlamentu Europejskiego zdecydowało też, że w grudniu odbędzie się debata dotycząca stanu praworządności na Malcie w związku z tą sprawą.

Zadaniem europosłów, którzy polecą do tego najmniejszego kraju Unii Europejskiej, nie będzie prowadzenie własnego dochodzenia, ale zbadanie sytuacji dotyczącej przestrzegania zasad rządów prawa, między innymi w wymiarze sprawiedliwości w kontekście oskarżeń o udział ludzi z kręgów władzy w zamordowaniu Galizii.

Aresztowanie szefa gabinetu premiera

W środę policja maltańska poinformowała o aresztowaniu Keitha Schembriego, bliskiego przyjaciela premiera Malty Josepha Muscata i szefa jego gabinetu, którego nazwisko pojawiło się w zeznaniach dotyczących zabójstwa dziennikarki.

Keith Schembri zrezygnował we wtorek ze stanowiska, podobnie jak minister turystyki Konrad Mizzi. Z kolei minister gospodarki Christian Cardona podjął decyzję o zawieszeniu pełnienia funkcji do czasu zakończenia śledztwa w sprawie morderstwa.

Caruana Galizia, która pisała o korupcji wśród maltańskich polityków, zginęła w zamachu bombowym przed swoim domem w pobliżu maltańskiej stolicy Valetty w październiku 2017 roku.

"W ostatnim tygodniu najbliżsi sojusznicy premiera Josepha Muscata zrezygnowali i byli przesłuchiwani przez policję w sprawie zabójstwa najbardziej prominentnej maltańskiej dziennikarki. Pytania o niezależność systemu sądownictwa i poważne zarzuty dotyczące korupcji na najwyższych szczeblach władzy sprawiają, że misja Parlamentu Europejskiego na Malcie jest obecnie niezbędna" - oświadczył niemiecki europoseł Zielonych Sven Giegold, który brał udział w poprzednich misjach na Maltę

Morderstwo dziennikarki śledczej

Śmierć Caruany Galizii wywołała ogromne poruszenie nie tylko na Malcie, ale także poza jej granicami.

53-letnia autorka popularnego bloga ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków, nie wahając się wskazać na żonę premiera Muscata.

Atakowała premiera, a także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers i obnażyła powiązania między głównymi politykami i spółkami krzakami.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: