Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w niedzielę po południu przybyli do Szwajcarii.
W niedzielę wieczorem para prezydencka zwiedziła Muzeum Polskie na zamku w Rapperswilu. Przywitała ich grupa Polaków mieszkających w Szwajcarii oraz miejscowe władze. Obecni byli przedstawiciele miasta: burmistrz Rapperswilu Erich Zoller i przewodniczący rady miejskiej Matthias Maechler. Prezydent Duda przekazał Muzeum kopię słynnego Portretu Chopina Eugene'a Delacroix. Kopię wykonał Andrzej Gosik. Przedstawiciele muzeum powiedzieli, że w nowej miejskiej koncepcji zagospodarowania zamku nie przewidziano miejsca dla polskiego muzeum. Wolontariuszka muzeum Mariola Sigrits zaznaczyła, że sprawa nie jest przesądzona. - Liczymy na to, że wizyta pana prezydenta nam pomoże – podkreśliła.
Problem z polskim muzeum
Sprawa obecności polskiego muzeum w XIII-wiecznym zamku w Rapperswilu sięga 2008 r., gdy jedno z prywatnych zrzeszeń wystąpiło z inicjatywą przeniesienia do niego miejskiego, szwajcarskiego muzeum. Pomysł ten poparł wówczas wydawca lokalnej gazety, na łamach której krytykowano obecność polskiej placówki na zamku.
W obronę polskiej instytucji w poprzednich latach angażowało się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ówczesna minister kultury Małgorzata Omilanowska, a także MSZ i ambasada RP w Bernie, Sejm i Senat, środowiska twórcze i polonijne. W maju br. muzeum odwiedził wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Muzeum Polskie na zamku w Rapperswilu nad Jeziorem Zuryskim jest kontynuacją założonego w 1870 r. przez polskich emigrantów Polskiego Muzeum Narodowego. Wystawa zawiera kolekcję polskiego malarstwa m.in. szkoły monachijskiej, osiemnastowieczne miniatury, kolekcję tabakierek z ułańskimi motywami, pamiątki po Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacym Paderewskim, Fryderyku Chopinie, zbiór starodruków.
Hołd dla Sienkiewicza
W poniedziałek w Kehrsatz w siedzibie prezydenta Johanna Schneidera-Ammanna odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania polskiego prezydenta. Po dwustronnych rozmowach delegacji zaplanowano konferencję prasową szefów państw. Następnie w ambasadzie RP w Bernie para prezydencka będzie uczestniczyć w uroczystości z okazji Święta Niepodległości z udziałem Polonii.
We wtorek w Vevey prezydent z małżonką złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt w Szwajcarii Henryka Sienkiewicza, z okazji 100. rocznicy jego śmierci. Na politechnice w Lozannie Duda weźmie udział w sesji podsumowującej warsztaty dotyczące startupów. Prezydentowi towarzyszy grupa przedsiębiorców innowacyjnych. W Genewie prezydent odwiedzi ośrodek naukowo-badawczy CERN i spotka się z polskimi naukowcami.
Autor: mw//rzw / Źródło: PAP