"Wszyscy jesteśmy w istocie koczownikami Boga". Papieska msza w Ułan Bator

Źródło:
PAP, Reuters

Papież Franciszek przewodniczył niedzielnej mszy w Ułan Bator dla niemal całej wspólnoty katolickiej w Mongolii, liczącej około półtora tysiąca osób. W homilii papież podkreślił, że "mieszkańcy Mongolii są przyzwyczajeni do piękna i trudu pieszej wędrówki, która przypomina istotny aspekt duchowości biblijnej". Na mszy byli też wierni z Chin, Rosji, Wietnamu oraz innych krajów Azji.

Papież Franciszek przebywa w Mongolii. W niedzielę przewodniczył mszy w Ułan Bator dla niemal całej wspólnoty katolickiej w tym kraju. Na mszy w obiekcie sportowym pod nazwą Stepowa Arena byli też wierni z Chin, Rosji, Wietnamu oraz innych krajów Azji. Liczba zgromadzonych została oszacowana przez lokalne władze na blisko dwa tysiące osób.

Grupa wiernych z Chin trzymała dużą flagę swojego kraju, by zaznaczyć swoją obecność.

Jesteśmy "koczownikami Boga"

W homilii papież podkreślił, że "mieszkańcy Mongolii są przyzwyczajeni do piękna i trudu pieszej wędrówki, która, jak zaznaczył, przypomina istotny aspekt duchowości biblijnej".

- Wszyscy jesteśmy w istocie "koczownikami Boga", pielgrzymami poszukującymi szczęścia, wędrowcami spragnionymi miłości - dodał.

Czytaj też: Papież poleciał do Mongolii. Długi lot Franciszka

Jak stwierdził Franciszek, "jesteśmy zeschłą ziemią, która pragnie czystej wody; wody, która dogłębnie ugasi nasze pragnienie. To nasze serce pragnie odkryć tajemnicę prawdziwej radości, tej, która nawet pośród egzystencjalnej suchości może nam towarzyszyć i nas podtrzymywać".

- Tak, nosimy w sobie nieugaszone pragnienie szczęścia; poszukujemy sensu i ukierunkowania w naszym życiu, motywacji do działań, które podejmujemy każdego dnia, a przede wszystkim jesteśmy spragnieni miłości - dodał papież.

Wiara chrześcijańska, wskazywał, odpowiada na to pragnienie; "traktuje je poważnie, nie usuwa go, nie próbuje go ugasić środkami łagodzącymi lub zastępczymi".

Nawiązanie do obrazu pustyni

Papież nawiązywał do obrazu pustyni z pejzaży Mongolii i "trudu bycia małą wspólnotą". Mongolskim katolikom mówił, że "nie trzeba być wielkim, bogatym ani potężnym, aby być szczęśliwym".

Na zakończenie mszy Franciszek skierował słowa podziękowań do wszystkich, dzięki którym możliwa była jego podróż.

- Wyruszyłem w tę pielgrzymkę z wielkim oczekiwaniem, z pragnieniem spotkania i poznania was, a teraz dziękuję za was Bogu, ponieważ przez was lubi on dokonywać wielkich rzeczy w małości - mówił. I dodał: - Dziękuję, ponieważ jesteście dobrymi chrześcijanami i prawymi obywatelami. Łagodnie i bez lęku idźcie naprzód, odczuwając bliskość i wsparcie całego Kościoła.

Papież pozdrowił biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich, którzy przybyli z różnych krajów Azji.

- Serdecznie pozdrawiam również naszych braci i siostry z innych wyznań chrześcijańskich i religii: nadal wzrastajmy razem w braterstwie, jako ziarna pokoju w świecie, niestety spustoszonym przez nazbyt wiele wojen i konfliktów - powiedział Franciszek.

- Bracia i siostry z Mongolii, dziękuję wam za wasze świadectwo. Jesteście w moim sercu i w moim sercu pozostaniecie - oznajmił.

Modlitwa wiernych po rosyjsku, pozdrowienia dla narodu chińskiego

W czasie liturgii zabrzmiała modlitwa wiernych po rosyjsku: "Za rządzących społeczeństwem obywatelskim. Niech mądrość, jaka płynie z Nieba, nauczy ich troski o dobro wspólne przezwyciężając konflikty i pracując na rzecz pokoju między narodami oraz ochrony wspólnego domu".

Czytaj też: Papież uda się do Mongolii. Samolot nie przeleci nad terytorium Rosji

Wśród obecnych na mszy były zakonnice, pracujące w Krasnojarsku na Syberii: Polka i Rosjanka. Jak powiedziały PAP, przyjechały do Ułan Bator samochodem pokonując w dwa dni 1800 kilometrów.

Papież pozdrowił także naród chiński życząc mu wszelkiego dobra. Następnie dodał: "Katolików chińskich proszę, by byli dobrymi chrześcijanami i obywatelami".

Agencja Reutera przypomniała, że większość populacji Mongolii, liczącej około 3,3 miliona mieszkańców, to buddyści. Wspólnota katolicką w tym kraju liczy zaledwie 1450 osób. Większość z dziewięciu parafii znajduje się w stolicy - Ułan Bator.

Autorka/Autor:tas/ tam

Źródło: PAP, Reuters