Papież Franciszek o migracji: niestety są grupy przestępcze, które czerpią z tego korzyści

Źródło:
PAP, TVN24

Migranci doświadczają "tortur" ze strony przemytników. Nie możemy zamykać oczu na to, co się dzisiaj dzieje - mówił podczas sobotniej audiencji papież Franciszek. Wskazywał, że zjawisko migracji "jest obiektywnie złożone, a niestety są grupy przestępcze, które czerpią z tego korzyści".

W czasie audiencji dla organizatorów festiwalu kultur w miejscowości Giavera del Montello w Wenecji Euganejskiej papież zwrócił uwagę na potrzebę szanowania godności każdej osoby. - Bardzo potrzebne jest szerzenie kultury przyjmowania przeciwko kulturze odrzucania - mówił Franciszek podczas sobotniego spotkania z delegacją z północy Włoch.

Powiedział, że "rzeczywistość migracji w naszych czasach nabrała charakterystyki, która czasem może przestraszyć". - Zjawisko jest obiektywnie złożone, a niestety są grupy przestępcze, które czerpią z tego korzyści. Migrantom grozi to, że zostaną instrumentalnie wykorzystani także w konfliktach geopolitycznych - mówił. Wtedy - zdaniem Ojca Świętego - "przestają być osobami, a stają się numerami".

"Szlak migracyjny Turcja - Białoruś - Polska". Reportaż "Superwizjera" w TVN24 GO >>>

Wspomniał także o "torturach, jakich doświadczają migranci" ze strony przemytników. - To dzieje się dzisiaj, nie możemy zamykać na to oczu - oświadczył.

Papież: polityka migracyjna musi połączyć zdrowy realizm z poszanowaniem godności

Zdaniem Franciszka bardziej niż kiedykolwiek potrzebne są miejsca, w których przedstawione zostaną "twarze, historie, śpiewy, modlitwy, sztuka migrantów". Taki sposób spojrzenia na migrację nie oznacza według Franciszka ukrywania bądź lekceważenia problemów.

Jak powiedział, krajowa i międzynarodowa polityka migracyjna musi zawsze połączyć "zdrowy realizm z poszanowaniem godności osób".

Jak funkcjonuje świat przemytników

Kulisy wyjętego spod prawa świata pośredników, przemytników i nielegalnych biur organizujących proceder przemytu ludzi pokazali reporterzy "Superwizjera". By opisać, w jaki sposób funkcjonuje biznes stojący za przemytem ludzi do Europy, reporterzy pojechali do Turcji.

>>> "Go to Poland, nie ma powrotu". Ryzykują własnym życiem, zarabiają przemytnicy ludzi <<<

Anna Borkowska-Minko, Patryk Szczepaniak i Piotr Czaban w materiale "Szlak migracyjny Turcja - Białoruś - Polska" dotarli do miejsca w Stambule, w którym można kupić podrobione paszporty, wizy, certyfikaty covidowe albo ekwipunek na wyprawę do Europy i rozmawiali z ludźmi z branży przemytniczej.

"Szlak migracyjny Turcja - Białoruś - Polska". Fragment reportażu "Superwizjera"
"Szlak migracyjny Turcja - Białoruś - Polska". Fragment reportażu "Superwizjera"

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: PAP, TVN24