"Państwo Palestyna" już w użyciu


Władze palestyńskie zaczęły używać w oficjalnych dokumentach określenia "Państwo Palestyna". To następstwo listopadowej decyzji ONZ o przyznaniu Palestyńczykom wyższego statusu w tym gremium - poinformowała oficjalna agencja Wafa.

Prezydent Mahmud Abbas zlecił rozpoczęcie prac nad nowymi dokumentami tożsamości i prawami jazdy, już z nowym napisem. W ubiegłym tygodniu Abbas zlecił ministerstwu spraw zagranicznych i ambasadom, aby zaczęły posługiwać się terminem "Państwo Palestyna" w oficjalnej korespondencji.

W oświadczeniu biura prezydenta napisano, że ma to wzmocnić palestyńską suwerenność i stanowi krok ku "rzeczywistej niepodległości".

Zwycięstwo w ONZ To następstwo głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, które 29 listopada ubiegłego roku przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora, mimo krytyki ze strony USA i Izraela. Kraje te twierdzą, że utworzenie państwa palestyńskiego może być wyłącznie rezultatem dwustronnych negocjacji z Izraelem. Palestyńczycy mają nadzieję, że nowy status wzmocni ich pozycję w rozmowach z Izraelem. Izraelskie MSZ w niedzielę nie skomentowało doniesień palestyńskiej agencji.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości