Będą wspólnie kupować amunicję. Cztery państwa zawarły porozumienie 

Fińska armia brała udział w ćwiczeniach Trident Juncture 18
Zastępca szefa Sztabu Generalnego: Finlandia i Szwecja w NATO to ogromna zmiana
Źródło: TVN24

Przedstawiciele Finlandii, Danii, Norwegii i Szwecji podpisali dokument umożliwiający wspólne zakupy amunicji. Osobną deklarację w sprawie zacieśnienia współpracy złożyły też w tym tygodniu Helsinki i Kopenhaga.  

Kraje nordyckie będą mogły odtąd dokonywać wspólnych zakupów amunicji. Dokument w tej sprawie podpisali w czwartek przedstawiciele Finlandii, Danii, Norwegii i Szwecji - poinformowało fińskie ministerstwo obrony. Zgodnie z jego oświadczeniem krok ten stanowi część "szerszej współpracy nordyckiej". 

"Zgodne i wspólne zamówienia wzmacniają bezpieczeństwo dostaw w całym regionie" - przekonuje Ministerstwo Obrony Finlandii. Dwa dni wcześniej na jego stronie pojawiła się informacja o podpisanej przez ministrów obrony Finlandii i Danii, Antti'ego Häkkänena i Troelsa Lund Poulsena, deklaracji o pogłębieniu "obustronnej współpracy obronnej". 

ZOBACZ TEŻ: Amerykanie dali "jasny sygnał dla Rosji". Superfortece nad Finlandią

Większa współpraca państw nordyckich

Porozumienie obu państw koncentruje się na kwestii odstraszania i wdrażania obrony NATO. Obejmuje też współpracę sił morskich, wykorzystanie myśliwców F-35, ćwiczenia i szkolenia wojskowych oraz zakupy uzbrojenia.  

W styczniu fińskie ministerstwo poinformowało także o budowie nowej fabryki trotylu, wykorzystywanego do produkcji pocisków artyleryjskich i moździerzowych. Nowy zakład powstanie na zachodnim wybrzeżu Finlandii w Pori nad Zatoką Botnicką, a na inwestycję przeznaczone zostanie ok. 250 mln euro. Fińska fabryka będzie drugim w UE zakładem produkującym materiały wybuchowe TNT, obok fabryki w Polsce - podkreślił resort. 

Zarówno Finlandia, jak i Dania, Norwegia i Szwecja są członkami Nordyckiej Współpracy Obronnej (Nordefco). Zrzeszenie koncentruje się na współpracy w dziedzinie obronności i przemysłu wojskowego. Poza nimi w skład grupy wchodzi jeszcze Islandia. Wszystkie pięć państw należy też do NATO.  

ZOBACZ TEŻ: "Sytuacja bezpieczeństwa w Europie jest trudna". Dania i Norwegia reagują

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: