Norwegia i Dania zacieśnią współpracę w dziedzinie obronności - poinformowały kraje we wspólnym oświadczeniu. "Uznajemy potrzebę przyjęcia przez Europę większej odpowiedzialności za europejską obronność. To czas odważnych wyborów i zwiększonej współpracy" - podkreślono. Jak pisze duński dziennik "Berlingske", porozumienie "ma wzmocnić potencjał militarny państw nordyckich i przyspieszyć proces zbrojeń".
We wspólnym wtorkowym komunikacie duńskiego i norweskiego rządu, zatytułowanym "Norwegia i Dania zwiększają współpracę w zakresie obrony", napisano, że "obecna sytuacja bezpieczeństwa w Europie jest trudna". "Europa zwiększyła wydatki na obronę i wsparcie dla Ukrainy. Musimy jednak zrobić więcej. Silne stosunki transatlantyckie są kluczowe dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Uznajemy potrzebę przyjęcia przez Europę większej odpowiedzialności za europejską obronność. To czas odważnych wyborów i zwiększonej współpracy" - czytamy.
"Norwegia i Dania to kraje ściśle powiązane ze sobą przez wieki historii, z bliskimi więzami społecznymi, gospodarczymi i kulturowymi. Jesteśmy sojusznikami i partnerami, ściśle współpracującymi w ramach państw nordyckich, JEF (The Joint Expeditionary Force) i NATO, aby przyczynić się do stabilności i bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego" - głosi komunikat.
Jak podano, "w obecnej wymagającej sytuacji bezpieczeństwa, oba narody znacznie zwiększają swoje wydatki na obronę".
"Przedstawimy szczegółowo propozycję zwiększonej współpracy"
"Uznajemy również potrzebę wzmocnienia i pogłębienia naszej współpracy w zakresie obrony i bezpieczeństwa. Po dzisiejszym spotkaniu wrócimy do naszych rządów i przedstawimy szczegółowo propozycję zwiększonej współpracy. Skupimy się na konkretnych propozycjach współpracy, które można opracować w krótkim lub średnim okresie i które zostaną opracowane wiosną, z zamiarem przedstawienia ich w maju" - wyjaśniono.
Przekazano też, że "propozycje będą dotyczyć tego, w jaki sposób możemy rozwijać partnerstwo obronne między naszymi dwoma krajami, opierając się na już bliskich więziach między nami w ramach współpracy nordyckiej i ram NATO". "Wśród obszarów, które zostaną omówione, znajdzie się badanie możliwości zacieśnienia więzi przemysłowych w celu wsparcia naszych własnych sektorów obronnych i naszego stałego zaangażowania w Ukrainie. Przyjrzymy się temu, jak wzmocnić współpracę między naszymi siłami zbrojnymi we wszystkich obszarach i jak możemy rozwijać naszą strategiczną współpracę na Dalekiej Północy i Północnym Atlantyku" - dodano.
Źródło: Reuters, Berlingske, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Michele Ursi/Shutterstock