TVN24 | Świat

W Rosji najwięcej zakażeń do początku pandemii

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
Interfax, RBK, Komsomolskaja Prawda

W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 34 tys. 303 przypadki zakażenia koronawirusem - najwięcej od początku pandemii. Władze w regionach wprowadzają nowe restrykcje, ale decyzja na szczeblu federalnym w tej sprawie wciąż nie zapadła.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wzrost zachorowalności obserwuje się prawie we wszystkich regionach Rosji. W Moskwie wykryto 6740 przypadków infekcji, w Petersburgu - 3323, w obwodzie moskiewskim - 2759. W tych regionach to również są najwyższe wskaźnik od wybuchu pandemii - podała w niedzielnej depeszy agencja Interfax.

Rosyjski sztab rządowy przekazał, że czwarty dzień z rzędu wskaźniki zapadalności w kraju rosną do nienotowanych wcześniej poziomów.

Tysiąc zmarłych ostatniej doby

997 osób zmarło w Rosji z powodu koronawirusa ostatniej doby.

Łączna liczba zgonów od początku pandemii wynosi według danych sztabu rządowego to ok 200 tys. osób. Dwukrotnie wyższe dane podaje Federalna Służba Statystyki Państwowej Rosstat - ponad 400 tysięcy. Skąd ta różnica? Z prostego powodu: sztab informuje jedynie o zgonach, których główną przyczyną był koronawirus. Rosstat uwzględnia również pacjentów, którzy mieli też choroby współistniejące.

Apel o szczepienia

Mimo gwałtownego wzrostu zakażeń władze federalne wciąż nie podjęły decyzji o wprowadzeniu ogólnokrajowych restrykcji. Pytany o to rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że "wprowadzenie nowych ograniczeń nie jest planowane, dopóki infrastruktura w szpitalach działa".

Pieskow przypomniał, że w regionach, gdzie sytuacja "zbliża się do krytycznej, a system opieki zdrowotnej nie jest już w stanie zapewnić pomocy nowym pacjentom", decyzję w sprawie ograniczeń podejmują władze lokalne.

Jednocześnie rzecznik Kremla zaapelował do rodaków, by szczepili się przeciw koronawirusowi.

Walka z pandemią w regionach

Władze lokalne w Rosji wciąż zaostrzają restrykcje związane, w tym obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych i społecznych. Wprowadzają także specjalne kody cyfrowe (po szczepieniach) dla odwiedzających miejsca publiczne.

Bez zaświadczenia o szczepieniu mieszkańcy obwodu wołgogradzkiego od 18 października nie będą mogli m.in. chodzić na siłownie czy basen. Nie odwiedzą również kin, muzeów i teatrów. Dotyczy to także koncertów - podała "Komsomolskaja Prawda".

Siergiej Sobianin, mer Moskwy, gdzie odnotowywano najwięcej zakażeń, stwierdził, że możliwe jest wprowadzenie "krótkoterminowych ograniczeń" w związku z sytuacją, nie podał jednak żadnych szczegółów.

W sobotę podano oficjalne statystyki dotyczące zaszczepionych w Rosji osób - pierwszą dawkę przyjęło ponad 51 milionów osób mieszkających w 144-milionowym kraju. Dwoma dawkami zostało zaszczepionych ponad 47 milionów Rosjan.

Autor:tas

Źródło: Interfax, RBK, Komsomolskaja Prawda

Tagi:
Raporty: