Sąd orzekł: premier może zostać, konieczne dalsze śledztwo

Nawaz Sharif przetrwał
Nawaz Sharif przetrwał
Źródło: pmo.gov.pk

Sąd Najwyższy Pakistanu orzekł w czwartek, że nie ma wystarczających podstaw, aby pozbawić urzędu premiera Nawaza Sharifa w związku z oskarżeniami o korupcję wysuwanymi przez opozycję. Nakazano jednak dalsze śledztwo w tej sprawie.

Kiedy ogłaszany był wyrok, policyjne oddziały prewencji otoczyły gmach sądu. Zgromadzeni przed budynkiem przeciwnicy Sharifa wykrzykiwali: "Odejdź Nawaz!".Pod koniec zeszłego roku rozpoczęto dochodzenie w sprawie zagranicznych kont członków rodziny Sharifa po tym, jak politycy opozycji zagrozili, że wyprowadzą swoich zwolenników na ulice. Opozycja zarzuca szefowi rządu, że nie potrafi wytłumaczyć źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych w działających w rajach podatkowych firmach, które należą do jego dzieci. Oskarżono go też, że okłamuje parlament. Sharif i jego rodzina wszystkiemu zaprzeczają.

Z dokumentów, które wyciekły w związku z tzw. aferą Panama Papers, wynika, że trójka dzieci Sharifa – dwóch synów i córka – od 1990 roku korzystała z pośrednictwa kancelarii Mossack Fonseca dla ulokowania kapitałów w jednym z rajów podatkowych. Pakistańska opozycja twierdzi, że nie mogło się to odbywać bez wiedzy premiera.Nawet po ewentualnym usunięcie Sharifa ze stanowiska jego partia, Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz, pozostałaby u władzy, choć taka sytuacja wywołałaby zamęt w czasie, gdy Pakistan odnotowuje słaby wzrost gospodarczy. Po czwartkowej decyzji sądu główny indeks giełdy w Karaczi zyskał prawie 2 proc. Sharif jest postrzegany jako polityk probiznesowy.

Panamskie zamieszanie

W związku ze skandalem wokół Panama Papers, który wybuchł na początku kwietnia 2016 roku, rządy na całym świecie zaczęły badać, czy politycy, znani sportowcy oraz biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe.Z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie wyciekło w sumie 11,5 miliona dokumentów dotyczących oszustw podatkowych polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokowanie pieniędzy w rajach podatkowych.Dokumenty z lat 1977-2015 ujawniono dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ). Dotyczą one m.in. przyjaciół lub krewnych prezydentów Rosji Władimira Putina, Chin Xi Jinpinga i Syrii Baszara el-Asada, argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego czy hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Czytaj także: