Indie zwróciły się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) o powstrzymanie Pakistanu przed egzekucją swojego obywatela. Islamabad oskarża mężczyznę o działalność szpiegowską.
W trakcie wstępnego przesłuchania przed MTS strona indyjska oskarżyła Pakistan o naruszenie konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych. Indie zarzucają bowiem Islamabadowi, że odmówił skazanemu dostępu do pomocy prawnej z Indii.
Poniedziałkowe wystąpienia koncentrowały się wokół prośby Indii o wprowadzenie "tymczasowych środków", które mogą zostać wprowadzone w krótkim czasie. Środki te pozwolą uniknąć eskalacji konfliktu w trakcie postępowania MTS, które zwykle trwa kilka lat.
Spór dotyczy Kulbhushana Sudir Jadhava, byłego oficera marynarki wojennej, który w marcu 2016 roku został aresztowany w pakistańskim Beludżystanie. W tym regionie dochodzi do częstych walk pomiędzy służbami bezpieczeństwa a separatystycznymi bojówkami.
Oskarżony o sabotaż i działania szpiegowskie
Według Islamabadu, Jadhava przyznał się, że został wynajęty przez indyjskie władze do planowania, koordynowania i organizowania działań szpiegowskich i sabotażowych w Beludżystanie. Działania te "miały na celu destabilizację i doprowadzenie do wojny przeciwko Pakistanowi".
W kwietniu pakistański sąd skazał Jadhava na karę śmierci. Nie wyznaczono jednak daty egzekucji.
Reprezentant Indii Deepak Mittal, podczas przesłuchania przed MTS, opisał zarzuty wobec byłego oficera jako "zmyślone" i "niedorzeczne".
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest głównym organem sądowym ONZ zajmującym się rozwiązywaniem międzypaństwowych sporów. Jego decyzje są ostateczne i wiążące.
Przy okazji podobnego sporu o konwencję wiedeńską w 1999 roku MTS zakazał Stanom Zjednoczonym przeprowadzenia egzekucji na obywatelu Niemiec, który nie uzyskał wcześniej pomocy konsularnej ze swojego państwa. Pomimo decyzji sądu karę wykonano.
Autor: arw\mtom/jb / Źródło: Reuters