Imran Khan, były premier Pakistanu, skazany na trzy lata więzienia. Ma jeszcze 150 innych spraw sądowych

Źródło:
PAP

Były premier Pakistanu Imran Khan został uznany przez sąd za winnego nadużycia władzy poprzez sprzedaż prezentów, jakie otrzymał podczas zagranicznych wizyt. Usłyszał wyrok trzech lat pozbawienia wolności i został aresztowany. Polityk, obecnie 70-letni, kierował rządem w latach 2018-2022.

Imran Khan, były premier Pakistanu, został w sobotę uznany za winnego nadużycia władzy. Chodziło o sprzedawanie prezentów, które otrzymał podczas zagranicznych wizyt w czasie sprawowania urzędu. Będące zgodnie z prawem własnością państwa przedmioty miały wartość ponad 140 milionów rupii pakistańskich (ok. 2 miliony złotych). Polityk, który zaprzecza, jakoby dopuścił się jakichkolwiek nadużyć, został skazany przez sąd w pakistańskiej stolicy, Islamabadzie, na trzy lata pozbawienia wolności.

70-letniego polityka aresztowano w jego domu w Lahore.

Google Maps

Ponad 150 spraw sądowych przeciwko Khanowi

Partia byłego szefa rządu, Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI), przekazała, że już złożyła do Sądu Najwyższego apelację od sobotniego wyroku.

Wyrok może przekreślić szanse polityka na udział w kolejnych wyborach parlamentarnych, które powinny się odbyć przed początkiem listopada tego roku - zauważył Reuters.

Agencja przypomniała, że po tym, jak parlament nie udzielił Khanowi wotum zaufania w kwietniu 2022 roku, wobec popularnego polityka, który jest teraz liderem opozycji, wszczęto ponad 150 spraw sądowych. Oskarżyciele zarzucają mu m.in. korupcję, terroryzm i nawoływanie do przemocy.

Khan mówi o "spisku Stanów Zjednoczonych"

Imran Khan, który objął władzę w 2018 roku, utrzymuje, że jego rząd został obalony w wyniku spisku Stanów Zjednoczonych. Obecne władze Pakistanu pod przywództwem premiera Shehbaza Sharifa nazywa "rządem z importu". Po utracie stanowiska rozpoczął organizację masowych wieców przeciwko nowemu gabinetowi.

Przez całą swoją kadencję na stanowisku szefa rządu Khan krytykował USA. Zamanifestował to w 2021 roku, gdy odniósł się pozytywnie do przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów i wezwał społeczność międzynarodową do współpracy z nimi. W lutym ubiegłego roku, w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, złożył wizytę w Moskwie.

Do lat 90. XX wieku Khan był znany głównie jako gwiazda krykieta.

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: PAP