Małpia ospa pojawiła się w dwóch kolejnych europejskich krajach. O pierwszych potwierdzonych przypadkach zakażenia tym wirusem poinformowały w czwartek Włochy i Szwecja. Z kolei w Madrycie ogłoszono alert sanitarny po siedmiu potwierdzonych i 22 podejrzanych przypadkach zakażenia tym wirusem.
Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia małpią ospą we Włoszech odnotowano w Narodowym Instytucie Chorób Zakaźnych Lazzaro Spallanzani w Rzymie. To młody mężczyzna, który powrócił z Wysp Kanaryjskich - podał instytut. Przebywa w izolacji.
Gazeta "Il Messaggero" podała też, że pod kątem zakażenia małpią ospą sprawdzane są dwa inne przypadki.
Pierwszy przypadek małpiej ospy w Szwecji
Z kolei w Szwecji pierwszy przypadek wykryto u osoby mieszkającej w regionie Sztokholm.
Jak podkreśliła Klara Sonden z Urzędu Zdrowia Publicznego, "zakażona osoba nie jest poważnie chora, ale przebywa pod opieką lekarską". Nie wiadomo, gdzie doszło do transmisji wirusa, trwa w tej sprawie dochodzenie.
Urząd zapowiedział złożenie wniosku do rządu o zakwalifikowanie małpiej ospy jako choroby "niebezpiecznej dla społeczeństwa". Ma to umożliwić wprowadzenie obowiązku zgłaszania zachorowań oraz izolacji.
Alert sanitarny w Madrycie
Wcześniej w czwartek Europa Press podała, że w Madrycie ogłoszono alert sanitarny po siedmiu potwierdzonych i 22 podejrzanych przypadkach zakażenia tym wirusem.
Według hiszpańskiego ministerstwa zdrowia we wszystkich przypadkach transmisja wirusa nastąpiła u młodych mężczyzn mających w ostatnim czasie kontakty homoseksualne, w wyniku styczności z błonami śluzowymi. Badane osoby znajdują się w izolacji domowej pod obserwacją.
Madryckie służby sanitarne oczekują na dalsze wyniki badań laboratoryjnych, przeprowadzają dochodzenie epidemiologiczne oraz identyfikują możliwe kontakty chorych.
Potwierdzone przypadki zakażenia małpią ospą odnotowano też w Portugalii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Czym jest małpia ospa?
Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą ją na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.
CZYTAJ WIĘCEJ: Czym jest małpia ospa? Jakie są objawy?
Choroba objawia się gorączką, bólem mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką na ciele podobną do ospy wietrznej. Śmiertelność szacuje się na od 1 do 10 procent.
Nie ma sposobu na leczenie małpiej ospy, choroba ustępuje samoistnie.
Źródło: PAP, Il Messaggero, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: BSIP/UIG Via Getty Images