TVN24 | Świat

WHO o małpiej ospie. Budzi "zaniepokojenie", ale nie jest "globalnym zagrożeniem"

TVN24 | Świat

Autor:
bż/adso
Źródło:
tvn24.pl, Reuters
Jak można zarazić się małpią ospą?
Jak można zarazić się małpią ospą?TVN24
wideo 2/4
TVN24Jak można zarazić się małpią ospą?

Na tym etapie epidemia małpiej ospy nie jest stanem zagrożenia publicznego o zasięgu międzynarodowym, ale część specjalistów pytanych przez WHO zajmuje inne, bardziej pesymistyczne stanowisko - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia w oświadczeniu. Dyrektor generalny organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że kolejne zachorowania budzą "poważne zaniepokojenie".

Decyzja w sprawie małpiej ospy została podjęta w sobotę. WHO w wydanym oświadczeniu zaznacza, że chociaż w komisji zdarzały się "odmienne poglądy", to na zasadzie konsensusu uznano, że obecnie choroba nie stanowi zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. NIezależnie od tej opinii, szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że sytuacja musi być dokładnie analizowana.

- Jestem głęboko zaniepokojony epidemią małpiej ospy, jest to wyraźnie ewoluujące zagrożenie dla zdrowia, które WHO bardzo uważnie śledzi - stwierdził Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Głosy krytyki

Decyzja WHO, która nie daje małpie ospie statusu globalnego zagrożenia spotkała się z krytyką niektórych ekspertów. Wśród nich jest między innymi Gregg Gonsalves, profesor nadzwyczajny epidemiologii na Uniwersytecie Yale, który doradzał komisji, ale nie jest członkiem WHO. W komentarzu przesłanym do agencji Reutera stwierdził, że - jego zdaniem - decyzja Światowej Organizacji Zdrowia jest błędna.

W jego opinii małpia ospa spełnia wszystkie kryteria zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, ale - mimo to - nie zdecydowano się przyznać chorobie takiego statusu.

Eksperci, z którymi rozmawiał Reuters wskazują, że WHO może wahać się przed szybkim zakwalifikowaniem małpiej osoby jako globalnego zagrożenia w związku z tym, że jej poprzednia deklaracja - ze stycznia 2020 roku, która wskazywała na globalne zagrożenie ze strony COVID-19 - spotkała się z krytyką i sceptycyzmem na całym świecie.

Małpia ospa. Czym jest? CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Kolejne zachorowania

Według WHO w ciągu ostatnich sześciu tygodni zgłoszono ponad 3200 potwierdzonych przypadków ospy małpiej i jednego zgonu w 48 krajach, w których zwykle się nie rozprzestrzenia.

Do tej pory w tym roku odnotowano prawie 1500 przypadków i 70 zgonów w Afryce Środkowej, gdzie choroba jest bardziej powszechna, głównie w Demokratycznej Republice Konga.

Istnieją szczepionki i leki na ospę małp, chociaż ich podaż jest ograniczona.

małpia ospa
małpia ospakonkret24

Czym jest małpia ospa

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby, w tym przez stosunki seksualne.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/adso

Źródło: tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości