Zełenski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: to, co robi Rosja, jest zbrodnią przeciwko ludzkości

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej jest oczywistą zbrodnią przeciwko ludzkości - powiedział w środę prezydent Ukrainy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rosyjskie ataki na cywilną infrastrukturę na Ukrainie są zbrodniami wojennymi i nie mogą pozostać bezkarne - podkreślił prezydent Francji Emmanuel Macron.

- Musimy zrozumieć, co Rosja chce osiągnąć. Wykorzystuje energetykę jako broń masowego rażenia – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas nadzwyczajnej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej tematowi rosyjskiego ataku na ukraińską infrastrukturę energetyczną.

- Kiedy mamy temperatury poniżej zera i miliony ludzi bez dostaw energii, ciepła i wody, to jest oczywista zbrodnia przeciwko ludzkości – podkreślił podczas swojego trzeciego już wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa.

Zełenski zwrócił uwagę, że w wyniku rosyjskich ataków prąd straciły nie tylko miliony Ukraińców, ale też mieszkańcy Mołdawii, zaś rosyjskie rakiety zniszczyły też budynki mieszkalne i szpitale, gdzie zginął dwudniowy noworodek.

Zełenski za odebraniem Rosji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa

Ukraiński prezydent ocenił, że Rosja odpowiedziała na jego propozycję "formuły pokoju" wygłoszoną podczas szczytu G20 własną "formułą terroru". Wezwał też ONZ, by uznał Rosję za państwo terrorystyczne oraz ponowił swój apel o odebranie Rosji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa.

Ewakuacja obywateli Ukrainy z ChersoniaROMAN PILIPEY/PAP/EPA

- Nie możemy być zakładnikiem jednego międzynarodowego terrorysty. Rosja robi wszystko, by uczynić generator elektryczny potężniejszym narzędziem niż Karta Narodów Zjednoczonych. (...) Potrzebujemy waszych decyzji - stwierdził Zełenski.

Biały Dom: rosyjski ostrzał zwiększa ryzyko incydentu jądrowego

- Podczas gdy Rosja boryka się z problemami na polu bitwy, w coraz większym stopniu skupia się na horrendalnych atakach przeciwko Ukraińcom, za pomocą dotkliwych uderzeń uszkadzających infrastrukturę energetyczną, robiąc to celowo wraz z nadejściem zimy - napisała w oświadczeniu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson.

Jak dodała, celem strategii reżimu Putina jest "zwiększenie cierpienia i śmierci ukraińskich mężczyzn, kobiet i dzieci". "Pokazuje też, że Rosja jest skłonna zwiększyć ryzyko incydentu dotyczącego bezpieczeństwa nuklearnego, który może zaszkodzić nie tylko Ukrainie, ale dotknąć też cały region" - napisała rzeczniczka.

Członkowie prorosyjskiej samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej podczas walk pod AwdiejewkąALESSANDRO GUERRA/PAP/EPA

Na sprawę uwagę zwróciła też ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, która na forum Rady Bezpieczeństwa stwierdziła, że odcięcie od prądu elektrowni jądrowych zwiększyło ryzyko wypadku jądrowego, w tym wydostania się materiałów radioaktywnych.

Watson zaznaczyła, że obok ogłoszonej w środę pomocy wojskowej dla Ukrainy - w tym m.in. dodatkowej amunicji do systemów obrony powietrznej NASAMS i ciężkich karabinów maszynowych do zestrzeliwania dronów - USA dostarczyły też dotąd pomoc humanitarną o wartości 1,5 mld, w tym 250 mln na ochronę przed mrozem, w tym paliwo grzewcze, generatory, materiały budowlane i koce.

- Rosja nadal nie docenia siły i determinacji Ukraińców i próby zdemoralizowania ich po raz kolejny spełzną na niczym - zapowiedziała Watson.

Macron: uderzenie w cywilną infrastrukturę jest zbrodnią wojenną

- Dzisiaj miały miejsce ataki rakietowe na Ukrainę, na skutek których znaczna część kraju została pozbawiona wody i prądu. Każde uderzenie w cywilną infrastrukturę jest zbrodnią wojenną i nie może pozostać bez kary - podkreślił francuski prezydent Emmanuel Macron.

- Rosyjska strategia polega na tym, aby złamać ukraiński naród - powiedział.

Prezydent Francji poinformował w środę, że w najbliższych dniach zamierza skontaktować się telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by porozmawiać z nim m.in. o zachowaniu bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ROMAN PILIPEY/PAP/EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości