ONZ: co 10 minut z rąk bliskiego ginie jedna kobieta

Źródło:
PAP, UN Women
Kobiety biorące udział w marszu z okazji Międzynarodowego Dnia na Rzecz Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w Hiszpanii 25 listopada 2024
Kobiety biorące udział w marszu z okazji Międzynarodowego Dnia na Rzecz Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w Hiszpanii 25 listopada 2024Reuters
wideo 2/6
Kobiety biorące udział w marszu z okazji Międzynarodowego Dnia na Rzecz Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w Hiszpanii 25 listopada 2024

Co 10 minut jedna kobieta lub dziewczyna ginie z rąk partnera lub członka rodziny - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez UN Women, organ ONZ. Autorzy badania uznali dom najniebezpieczniejszym miejscem dla kobiet.

Jak czytamy w raporcie, na całym świecie w 2023 roku zamordowano około 85 tysięcy kobiet i dziewcząt, w tym 60 procent tych zabójstw (51 100) zostało popełnionych przez partnera lub krewnego. W 2022 roku liczba ta wyniosła 48 800. Dla porównania 12 procent zamordowanych mężczyzn zginęło z rąk partnerki lub osoby spokrewnionej. Do większości zabójstw mężczyzn dochodzi poza domem.

Dane wskazują, że każdego dnia z rąk partnera lub członka rodziny ginie 140 kobiet i dziewcząt, czyli jedna co 10 minut.

Najwyższy wskaźnik morderstw z rąk partnera lub członka rodziny odnotowano w Afryce, Ameryce Południowej i Północnej oraz w Oceanii.

W Europie i obu Amerykach większość kobiet zginęło z ręki bliskiego partnera – odpowiednio 64 procent i 58 procent. W innych regionach świata sprawcami byli przede wszystkim krewni.

Kobiety biorące udział w marszu z okazji Międzynarodowego Dnia na Rzecz Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w Hiszpanii, 25 listopada 2024PAP/EPA/ZIPI ARAGON

Dyrektor wykonawcza UN Women: przemocy można zapobiegać

Autorzy raportu zauważyli, że od czterech lat zmniejsza się liczba krajów, które ujawniają dane dotyczące zabójstw kobiet i dziewcząt popełnionych przez partnera lub innego członka rodziny. Spośród 75 państw, które przekazały informacje w 2020 roku, tylko połowa dostarczyła je w roku 2023.

- Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nie jest nieunikniona, można jej zapobiegać - powiedziała dyrektor wykonawcza ONZ Sima Bahous. Podkreśliła, że potrzeba m.in. odpowiedniego ustawodawstwa, większej odpowiedzialności rządów oraz kultury braku tolerancji dla przemocy.

Raport opublikowano w ramach obchodzonego 25 listopada Międzynarodowego Dnia na Rzecz Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Jest to 25. rocznica tego międzynarodowego dnia uchwalonego oficjalnie w 1999 roku przez ONZ.

Autorka/Autor:mw/ft

Źródło: PAP, UN Women

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ EPA/ZIPI ARAGON