"Obelga dla Iranu". Wpływowy irański duchowny stawia warunki


Iran zaakceptuje porozumienie nuklearne, jeśli sankcje zostaną natychmiast zniesione, zamrożone dochody - zwrócone, a rewolucyjne idee Islamskiej Republiki Iranu - zachowane - powiedział podczas piątkowych modłów jeden z wysokich rangą irańskich duchownych.

Ajatollah Mohammad Ali Mohawedi Kermani, cytowany przez irańskie radio, oświadczył, że niektóre państwa - sygnatariusze porozumienia z Iranem, są niegodne zaufania i wysunęły zbyt wygórowane żądania, które były "obelgą" dla Iranu.

Dodał, że słyszał, iż niektóre warunki postawione przez najwyższego w Iranie przywódcę duchowego i politycznego, ajatollaha Sajeda Mohammada Alego Chameneia, nie zostały spełnione.

Jednocześnie Kermani podkreślił, że wściekłość władz Izraela i Arabii Saudyjskiej w związku z zawarciem historycznego porozumienia jest "najlepszym dowodem" na sukces Iranu.

Historyczne porozumienie

Porozumienie zawarte we wtorek w Wiedniu przez Iran i "szóstkę" (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) przewiduje ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i rezygnację Teheranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji zastosowanych przez Zachód. Porozumienie wprowadza ponadto embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe 5 lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Teheran liczy na szybkie złagodzenie sankcji międzynarodowych, co jednak jest uzależnione od pozytywnej opinii Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w kwestii dotrzymywania przez stronę irańską wynegocjowanych warunków.

Iran podejrzewany był, że pod pretekstem rozbudowy energetyki atomowej realizował tajny program zbrojeń nuklearnych. Teheran zawsze odrzucał te oskarżenia.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości