Obama potwierdza. Japonia pod parasolem atomowym USA

Amerykańskie rakiety balistyczne chronią Japonię. Tu widoczna jest wersją treningową starszego pocisku Minuteman IIWikipedia (CC BY SA)

Każdy atak przy pomocy broni atomowej na Japonię spotka się z atomowym odwetem na agresora ze strony USA. W rozmowie z japońskim premierem prezydent Barack Obama potwierdził, że amerykański parasol atomowy rozciąga się nad Japonią.

Zapewnienie przywódcy Stanów Zjednoczonych padło w nocy z środy na czwartek czasu polskiego. Jest reakcją na wtorkową próbną eksplozję ładunku atomowego w Korei Północnej.

Niepokój po wybuchu w Korei Północnej

Obama potwierdził utrzymywanie tak zwanego parasola atomowego nad Japonią podczas rozmowy przez telefon z japońskim premierem Shinzo Abe. Jak podał Biały Dom, obaj politycy poruszyli temat "północnokoreańskiej próby nuklearnej i stosownej odpowiedzi na to prowokacyjne naruszenie zobowiązań międzynarodowych przez Koreę Północną". W obliczu zaniepokojenia Japończyków działaniami dyktatury północnokoreańskiej, amerykański prezydent potwierdził "niezmienną wolę" Stanów Zjednoczonych, by chronić Japonię, w tym poprzez czynnik odstraszania, jakim jest amerykański parasol atomowy.

Obama i Abe zobowiązali się także do ścisłej współpracy, by znaleźć adekwatną odpowiedź na postępowanie Phenianu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Tego samego dni premier Japonii kontaktował się również z odchodzącym prezydentem Korei Południowej Li Miung Bakiem.

Bezpieczeństwo z dystansu

W czasie orędzia o stanie państwa we wtorek wieczorem Obama zapowiedział "zdecydowaną odpowiedź" na prowokację Korei Północnej, która kilka godzin wcześniej przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Była ona silniejsza od poprzednich, przeprowadzonych w latach 2006 i 2009.

Parasol atomowy oznacza, że Stany Zjednoczone gwarantują objętym nim państwom, iż w wypadku ataku atomowego na nie, Waszyngton wyda rozkaz odwetowego ataku jądrowego na agresora. Takie gwarancje ze strony USA obejmują np. kraje NATO, czy Izrael.

Autor: mk//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA)