Nowy premier w "kluczowym" momencie. Unia zapewnia Włochy o wsparciu


Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył gratulacje nowemu premierowi Włoch profesorowi Giuseppe Contemu i zaapelował o "jedność i solidarność" krajów Unijnych. O swoim wsparciu dla Rzymu zapewnił również szef Komisji Europejskiej. Conte został w piątek zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę.

Tusk dodał, że mianowanie Contego na premiera ma miejsce "w momencie, który ma kluczowe znaczenie dla Włoch i dla całej Unii Europejskiej". - Aby pokonać nasze wspólne wyzwania, potrzebujemy, bardziej niż kiedykolwiek, jedności i solidarności - powiedział Tusk.

O wsparciu dla Rzymu zapewnił również za pośrednictwem mediów społecznościowych szef Komisji Europejskiej. "Komisja Europejska stanie u boku Włoch podczas ich reform i będzie zwracać uwagę na ich oczekiwania oraz propozycje dotyczące przyszłości Unii Europejskiej" - napisała w piątek na Twitterze rzeczniczka szefa KE Jean-Claude'a Junckera.

Trzy miesiące impasu

Nowy rząd Włoch utworzyły po prawie trzech miesiącach impasu politycznego antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd i prawicowa Liga.

Premier Conte ma 53 lata. Ukończył prawo na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, a następnie rozpoczął pracę jako adwokat. Jednocześnie był wykładowcą prawa na kilku uczelniach, ostatnio w Rzymie i we Florencji.

Rząd powstał za drugim podejściem. 27 maja Conte, jako desygnowany na premiera, złożył na ręce prezydenta Mattarelli rezygnację z misji utworzenia rządu z powodu kontrowersji wokół kandydatury na ministra finansów. Misję tę otrzymał ponownie w czwartek, a więc po niespełna 100 godzinach. Takie zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy we Włoszech.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP