Nordyckie kraje zacieśniają współpracę policyjną i utworzą ośrodek w Sztokholmie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu przestępczości w Szwecji na pobliskie kraje - Norwegię, Finlandię i Danię.
W ostatnich tygodniach z problemem działających na zlecenie lokalnych gangów nastoletnich gangsterów ze Szwecji boryka się Dania. W tym roku dziesięciu Szwedów – ponad połowa z nich to nieletni – zostało oskarżonych w Danii o usiłowanie morderstwa lub posiadanie broni. Sytuacja ta wzbudziła niepokój w Kopenhadze.
Minister sprawiedliwości Szwecji Gunnar Stroemmer za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju uznał również walki gangów narkotykowych. - Choć w tym roku liczba strzelanin jest mniejsza niż w ubiegłym roku, to sytuacja nadal jest poważna - zaznaczył.
Według szefa oddziału operacyjnego policji Johana Olssona od 2023 roku udało się udaremnić ponad 200 strzelanin i eksplozji bomb. - Mimo tych wysiłków przestępcy znajdują nowe sposoby na kontynuowanie przemocy - podkreślił Olsson.
Strommer powiedział agencji Reutera, że w odpowiedzi Szwecja i Dania oddelegują funkcjonariuszy policji do swoich krajów. – Ważnym powodem jest możliwość wymiany informacji między naszymi krajami – powiedział Strommer.
W Sztokholmie zostanie utworzone nordyckie centrum funkcjonariuszy policji z Finlandii, Norwegii i Danii. Oficerowie norwescy i fińscy już są na miejscu, a za kilka tygodni dołączą do nich Duńczycy.
Wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego w Szwecji
Pozostawiamy poziom zagrożenia terrorystycznego na czwartym, wysokim poziomie w pięciostopniowej skali - poinformowały w środę szwedzkie służby specjalne SAPO. Według szefa operacyjnego SAPO Fredrika Hallstroema, choć kraj nie jest już w centrum zainteresowania brutalnego ekstremizmu, jak miało to miejsce w 2023 roku w związku z akcjami palenia Koranu, to obraz zagrożenia jest bardziej złożony i szybko się zmienia.
- Wyzwaniem jest konflikt na Bliskim Wschodzie, wojna w Ukrainie, w tym ryzyko rosyjskiego sabotażu w związku z przekazywaniem przez Szwecję uzbrojenia ukraińskiemu wojsku - podkreślił Hallstroem.
Szef SAPO jako najnowsze potencjalne zagrożenie wymienił zamieszki w Wielkiej Brytanii wymierzone w imigrantów, do których w przyszłości może dojść również w Szwecji.
Pozostawienie wysokiego poziomu zagrożenia terrorystycznego oznacza w praktyce m.in. zakaz wnoszenia toreb i plecaków na imprezy masowe.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive