Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział prezydentowi Chin Xi Jinpingowi, że jest skłonny wrócić do sześciostronnych rozmów na temat rozbrojenia nuklearnego – podał japoński dziennik "Nikkei”, powołując się na anonimowe źródła.
Taka oferta miała paść w czasie niedawnej nieoficjalnej wizyty Kima w Pekinie. Rozmówcy "Nikkei" twierdzą, że wizyta została zainicjowana przez stronę północnokoreańską, a zgoda na rozmowy sześciostronne, na które Pekin od dawna nalegał, miała być ustępstwem Kima w celu poprawy stosunków z ChRL.
Według źródeł "Nikkei", Kim może zaoferować wznowienie rozmów sześciostronnych również w czasie zaplanowanego na maj spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zanim do niego dojdzie, pod koniec kwietnia Kim spotka się z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem.
Rozmowy sześciostronne
Negocjacje z udziałem USA, Chin, Japonii, Rosji i Korei Południowej. rozpoczęto w 2003 roku, by nakłonić Pjongjang do wstrzymania programu zbrojeń atomowych i rakietowych. Rozmowy zawieszono w 2008 roku, a w roku 2013 Kim oświadczył, że z nich rezygnuje.
Oficjalne komunikaty Chin i Korei Północnej po wizycie Kima w Pekinie nie wspominały o ewentualnym wznowieniu rozmów sześciostronnych. Działania w tym celu mogą zostać podjęte dopiero po spotkaniu Kima z Trumpem – powiedział jeden z rozmówców "Nikkei".
Cytowany przez południowokoreańską agencję Yonhap anonimowy urzędnik biura prezydenta Muna ocenił, że rozmowy sześciostronne będą wzięte pod uwagę, jeśli potrzeba będzie gwarancji innych państw po spotkaniach Korei Północnej z Koreą Południową i USA, oraz ewentualnym szczycie trójstronnym. Takie stanowisko może odzwierciedlać obawy, że wielostronne rozmowy odwlekłyby negocjacje na temat zakończenia programu zbrojeniowego Pjongjangu – pisze Yonhap.
Atmosfera pojednania
Szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho ocenił, że na Półwyspie Koreańskim tworzy się atmosfera umożliwiająca pojednanie i budowę zaufania pomiędzy obiema Koreami. Jjeśli będą one ściśle współpracować, może zostać osiągnięty przełom na drodze do zjednoczenia – przekazały w czwartek rosyjskie media. Ri wygłosił tę opinię w czasie wizyty w Azerbejdżanie, uznawanej za element dyplomatycznej ofensywy Pjongjangu. W przyszłym tygodniu Ri ma odwiedzić Rosję.
Gotowość do dwustronnego spotkania z władzami w Pjongjangu wyrażał również rząd Japonii. Według dziennika "Asahi", taki szczyt mógłby się odbyć na początku czerwca.
Autor: momo\mtom / Źródło: PAP