TVN24 | Świat

Papież: potępiam nikczemne porwanie uczennic

TVN24 | Świat

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

Wciąż nieznany jest los uprowadzonych w piątek 317 uczennic szkoły w stanie Zamfara w Nigerii. Wojsko i policja prowadzą operację poszukiwania dziewcząt. O ich szybkie uwolnienie modlił się papież Franciszek, który porwanie nazwał "nikczemnym".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Nie możemy sobie nawet wyobrazić ich sytuacji - powiedział reporterowi Associated Press jeden z ojców porwanych uczennic, Aliyu Ladan Jangebe, który wraz z innymi rodzicami zebrał się w niedzielę przed szkołą, z której uprowadzono dziewczęta. Cztery z pięciu córek mężczyzny znajdują się w porwanej przez uzbrojonych bandytów grupie. Piątej, która również uczy się w zaatakowanej szkole udało się ukryć w łazience.

- Dziękujemy za to Bogu, ale nie czujesz się dobrze, gdy masz pięcioro dzieci i możesz zapewnić bezpieczeństwo tylko jednemu z nich - tłumaczył mężczyzna. Prezydent Nigerii Muhannadu Buhari zapewnił, że uwolnienie porwanych jest priorytetem rządu. Władze położonej na północnym zachodzie Nigerii prowincji poinformowały, że policja i wojsko rozpoczęły wspólną akcję ratunkową.

"Nikczemne porwanie"

Papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański na placu Świętego Piotra w Rzymie powiedział, że przyłącza się do głosu biskupów z Nigerii i potępia "nikczemne porwanie" dziewcząt. Modlił się również o ich szybkie uwolnienie.

Papież FranciszekPhotographic Service L'Osservatore Romano/discovery+

W Nigerii często dochodzi do porwań uczniów, cześć z nich jest organizowana przez zbrojne gangi, które uprowadzają dzieci dla okupu. Boko Haram i inne fundamentalistyczne ugrupowania porywają też uczniów, by zamanifestować niezgodę wobec zachodniego modelu edukacji, ich zdaniem sprzecznego z tradycyjnymi wartościami muzułmańskimi.

W sobotę oswobodzono grupę kilkudziesięciu uczniów, nauczycieli i rodziców uprowadzonych dziesięć dni wcześniej w Kagarze w stanie Niger. W grudniu dżihadyści z Boko Haram uprowadzili ponad 350 uczniów ze szkoły w północnym stanie Katsina. Wojsko uwolniło większość spośród tej grupy, która doświadczyła brutalnej przemocy i strachu.

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Photographic Service L'Osservatore Romano/discovery+

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości