Boko Haram

Boko Haram

Co najmniej 30 wieśniaków zamordowali w piątek i sobotę bojówkarze skrajnie islamistycznej organizacji Boko Haram, którzy zaatakowali dwie wioski na północnym wschodzie Nigerii - poinformowały służby bezpieczeństwa.

Obywatelka Stanów Zjednoczonych została porwana w stanie Kogi w centralnej części Nigerii - poinformował Kościół Wolnych Metodystów i służby bezpieczeństwa. To nie jedyne dziś porwanie obywatela państwa Zachodu. W stolicy Jemenu uprowadzono obywatelkę Francji.

Jeśli wierzyć komunikatom wojennym czterech sąsiadów znad jeziora Czad, ich wojska dziesiątkują dżihadystów z ruchu Boko Haram, którym na początku miesiąca wydali wspólną wojnę. W rzeczywistości jednak to partyzanci wydają się póki co stroną atakującą i to oni roznoszą wojnę zaraz dalej.

Od 2009 roku w wyniku terrorystycznych ataków grupy Boko Haram śmierć poniosło 3 tys. ludzi. Jednym z głośniejszych ataków jest ten przeprowadzony w stolicy Abudża, gdzie zginęło 75 osób. W ubiegłym tygodniu terroryści uprowadzili 234 dziewczęta z liceum w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii. Radykałowie z Boko Haram dążą do ustanowienia w północnych regionach Nigerii muzułmańskiego państwa wyznaniowego, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.