Rosną obawy o bezpieczeństwo prezydenta. Je suchy makaron by przeżyć w izolacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, Guardian, CNN, BBC
Niger. Prezydent Mohamed Bazoum na nagraniu z 2021 roku
Niger. Prezydent Mohamed Bazoum na nagraniu z 2021 roku
Reuters Archive
Niger. Prezydent Mohamed Bazoum na nagraniu z 2021 rokuReuters Archive

Jesteśmy bardzo zmartwieni zdrowiem, bezpieczeństwem osobistym i bezpieczeństwem rodziny prezydenta Nigru Mohameda Bazouma - przekazał rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Odsunięty od władzy prezydent znajduje się w izolacji, gdzie ma być pozbawiony dostępu do bieżącej wody, prądu, leków i żywności.

Stany Zjednoczone w środę wyraziły obawy o bezpieczeństwo prezydenta Nigru Mohameda Bazouma, który 26 lipca został odsunięty od władzy po tym, jak grupa oficerów zapoczątkowała zamach stanu. - Jesteśmy bardzo zmartwieni jego zdrowiem, bezpieczeństwem osobistym i bezpieczeństwem jego rodziny - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller w rozmowie z dziennikarzami.

Zaznaczył, że USA nie mają żadnego powodu, aby kwestionować doniesienia o bardzo złych warunkach przetrzymywania prezydenta. Poinformował również, że dzień wcześniej sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał z Bazoumem i podkreślił, że "bezpieczeństwo jego i jego rodziny są najważniejsze".

Obawy o stan zdrowia prezydenta wyraził także sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres. W jego imieniu rzecznik ONZ przekazał w środę, że Guterres jest zaniepokojony doniesieniami o "opłakanych warunkach życia" prezydenta Nigru i jego rodziny oraz ich bezpieczeństwem. - Po raz kolejny wzywa do jego natychmiastowego, bezwarunkowego uwolnienia i przywrócenia na stanowisko głowy państwa - dodał.

ZOBACZ TEŻ: "Szczere i trudne" rozmowy. Zegar tyka, USA z misją w Nigrze

Prezydent Nigru w izolacji

Wcześniej w środę Nigerska Partia na rzecz Demokracji i Socjalizmu (PNDS-Tarayya), której przewodniczy Mohamed Bazoum, poinformowała, że polityk i jego rodzina są przetrzymywani w "okrutnych" i "nieludzkich" warunkach w rezydencji prezydenckiej w Niamey. Przekazano, że nie mają oni dostępu do bieżącej wody, elektryczności, świeżych produktów żywnościowych, ani lekarza. Partia wezwała też do międzynarodowej solidarności na rzecz uwolnienia prezydenta.

Tego samego dnia informacje na temat swojej izolacji przekazał również sam prezydent, który pozostaje w kontakcie ze światem zewnętrznym poprzez urządzenia telekomunikacyjne. W wiadomościach wysłanych do swojego przyjaciela, które za zgodą polityka opisuje CNN, przyznał, że od ostatniego piątku jest "pozbawiony wszelkiego kontaktu z ludźmi". Podkreślił, że nikt nie dostarcza mu świeżego jedzenia lub lekarstw i dodał, że z tego powodu zmuszony jest do jedzenia suchego makaronu i ryżu. Potwierdził też, że nie ma dostępu do elektryczności.

ZOBACZ TEŻ: Junta zamknęła niebo, przewoźnicy stanęli przed widmem lotów dłuższych nawet o tysiąc kilometrów

Zamach stanu w Nigrze

Pod koniec lipca grupa oficerów oświadczyła, że prezydent Mohamed Bazoum został odsunięty od władzy w Nigrze. Przywódcą kraju ogłosił się generał Abdourahamane Tchiani, który od 2011 roku dowodził Gwardią Prezydencką.

Bazoum jest pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Nigru. Od rozpoczęcia zamachu stanu nie był widziany publicznie, a bliskie mu osoby przekazywały, że odmawia zrezygnowania z zajmowanego urzędu. Premier w jego rządzie, Ouhoumoudou Mahamadou, przekazał, że mimo znalezienia się w "katastrofalnej sytuacji" prezydent pozostaje w dobrym nastroju.

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje w Nigrze i jakie ma to znaczenie dla reszty świata, w tym Europy

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: Reuters, tvn24.pl, Guardian, CNN, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images