TVN24 | Świat

W Niemczech ruszył "superrok wyborczy". Triumf SPD i Zielonych, chadecy tracą w dwóch landach

TVN24 | Świat

Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP

Po pierwszych z serii sześciu wyborów do parlamentów krajowych, w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu na zachodzie Niemiec, wyraźnie zwyciężyli faworyci: Zieloni i socjaldemokratyczna SPD - wynika ze wstępnej prognozy telewizji ARD. Chadecka partia CDU straciła wyborców w obu landach. Według komentatorów, to rezultat ujawnionej niedawno afery maseczkowej.

Niedzielne wybory w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu na zachodzie Niemiec obserwowane były z dużą uwagą, ponieważ otwierają w Niemczech "superrok wyborczy 2021" - serię sześciu wyborów do parlamentów krajowych (oprócz Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu będą to: Saksonia-Anhalt, Turyngia, Berlin i Meklemburgia-Pomorze Przednie), zakończonych wyborami parlamentarnymi na szczeblu federalnym 26 września.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zgodnie ze wstępnymi prognozami podanymi przez telewizję ARD po zamknięciu lokali wyborczych w obu landach o godzinie 18, w Badenii-Wirtembergii na południowym zachodzie Niemiec lider Zielonych Winfried Kretschmann wyraźnie wyprzedził swoją rywalkę Susanne Eisenmann z chadeckiej CDU. W Nadrenii-Palatynacie na zachodzie kraju triumfowała premier z socjaldemokratycznej SPD Malu Dreyer, pokonując kandydata CDU Christiana Baldaufa.

W Badenii-Wirtembergii prognozy przemawiały za kontynuacją rządów Zielonych kierowanych przez Kretschmanna od 2011 roku. Według wstępnej prognozy ARD Zieloni wygrali z dużą przewagą, zdobywając 31 procent głosów (niewielki wzrost wobec poprzednich wyborów w 2016 roku), podczas gdy CDU, ich dotychczasowy koalicjant, poniosła znaczne straty i uzyskała tylko 23 procent (w 2016 roku było to 27 procent).

Dodatkowo, zgodnie z prognozą ARD, w parlamencie mają być reprezentowane: populistyczno-prawicowa AfD, liberalna FDP i SPD, z wynikami na poziomie 11-12 procent.

Ponad 1/3 wyborów wybrała głos korespondencyjny

Wybory w Nadrenii-Palatynacie przebiegły według prognozy ARD po myśli SPD. Socjaldemokraci zdobyli 34,5 procent głosów i wyraźnie wyprzedzili CDU, która dostała 26 procent (w 2016 roku - 31,8 procenta). AfD zdobyła 10,5 procent., Zieloni 8,5 procent, a FDP - 6,5 procent. Konserwatywni Wolni Wyborcy (Freie Waehler) otrzymali 5,5 procent głosów i po raz pierwszy mogą wejść do parlamentu krajowego.

W związku z epidemią COVID-19 wzrósł odsetek wyborców, którzy zagłosowali z wyprzedzeniem drogą pocztową: w Nadrenii-Palatynacie było to 44,5 procent uprawnionych do głosowania (podczas gdy w poprzednich wyborach w 2016 roku było to 31 procent), a w Badenii-Wirtembergii - 36 procent (w 2016 roku - 21 procent).

Porażka chadeków

"Dla CDU są to pierwsze porażki od czasu objęcia urzędu przez nowego lidera partii Armina Lascheta. Szczególnie bolesna jest porażka w byłym kraju związkowym Badenii-Wirtembergii, gdzie Zieloni ugruntowują swoją pozycję jako nowa partia ludowa" - skomentował dziennik "Die Welt".

Media oceniają, że na słaby wynik wyborczy chadecji w obu landach wpływ mógł mieć skandal maseczkowy. Ujawniono, że dwóch chadeckich deputowanych Bundestagu w czasie pandemii pobrało wysokie prowizje za pośrednictwo w handlu maseczkami ochronnymi, pojawiły się podejrzenia o korupcję. Obaj posłowie opuścili szeregi swoich partii - CDU i CSU, dodatkowo jeden zrezygnował z mandatu ze skutkiem natychmiastowym, a drugi zapowiedział, że jesienią nie będzie kandydować do parlamentu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejny polityk CDU rezygnuje. "Te reklamy nie wpłynęły na moje decyzje polityczne"

Autor:akw/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: