TVN24 | Świat

Prawicowi populiści pod lupą służb. "Podejrzany przypadek"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Skrajnie prawicowa, populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec zostanie objęta obserwacją przez niemiecki kontrwywiad – poinformowała agencja dpa, powołując się na źródło bliskie sprawie. Niemieckie służby uznały to ugrupowanie za "podejrzany przypadek" na tle skrajnie prawicowym.

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) zaklasyfikował Alternatywę dla Niemiec (AfD) jako "podejrzany przypadek", co zezwala mu na monitorowanie jej komunikacji czy wprowadzenie informatorów w jej szeregi - przekazały źródła agencji AFP, potwierdzając wcześniejsze doniesienia prasowe w tej sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Źródła AFP dodały, że ewentualna inwigilacja nie dotyczy deputowanych AfD ani jej kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych. W środę niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podał, że kontrwywiad rozszerzy zakres obserwacji na całą AfD, w związku z podejrzeniami, że reprezentuje ona ekstremistyczne poglądy, które zagrażają demokracji.

Bojkotowana partia pod obserwacją służb

Obserwacja BfV opiera się na ogólnie dostępnych źródłach (prasa, programy partyjne, ulotki, strony internetowe), a w razie potrzeby także na tzw. metodach wywiadowczych (np. tajni współpracownicy, monitoring i dokumentowanie rozmów telefonicznych). Zasadność wniosku BfV o użycie tych metod oraz ich dopuszczalność weryfikuje niezależna komisja wyznaczona przez instytucję kontrolną Bundestagu.

AfD weszła do Bundestagu cztery lata temu, przyciągając wyborców rozwścieczonych decyzją kanclerz Angeli Merkel z 2015 roku o przyjęciu ponad miliona migrantów. Ma deputowanych w parlamentach wszystkich 16 krajów związkowych Niemiec.

AfD jest bojkotowana przez inne partie, które twierdzą, że jej retoryka przyczynia się do tworzenia atmosfery nienawiści, zachęcającej do przemocy politycznej.

Współprzewodniczący partii Joerg Meuthen chce ją oczyścić z członków podejrzewanych o sympatyzowanie ze skrajnie prawicowymi grupami bojowymi i uczynić ją bardziej przyjazną dla szerszej części niemieckiej opinii publicznej.

"Właściwy i konieczny krok"

Centralna Rada Żydów w Niemczech z zadowoleniem przyjęła wiadomość o poddaniu AfD obserwacji kontrwywiadu. "Destrukcyjna polityka AfD podważa nasze demokratyczne instytucje i dyskredytuje demokrację wśród obywateli. (BfV) podjął właściwy i konieczny krok" - napisano w oświadczeniu.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP