Szefowa ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w piątek odwiedziła Ateny i Ankarę. Powiedziała, że państwa NATO powinny rozwiązywać spory poprzez dialog. Od szefa tureckiej dyplomacji usłyszała, że "Niemcy przestały być bezstronnym mediatorem".
- Konflikty wewnątrz NATO to dokładnie to, czego chce prezydent Rosji - powiedziała Baerbock w Atenach i zapowiedziała, że to samo ostrzeżenie powtórzy w Ankarze.
Grecja jest "zawsze gotowa na dialog z Turcją, ale na dialog w ramach prawa międzynarodowego" - odparł szef greckiej dyplomacji Nikos Dendias.
Spięcie w czasie spotkania w Ankarze
Z Aten niemiecka minister udała się do Stambułu, gdzie szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu na wspólnej konferencji prasowej powiedział, że "Niemcy niedawno przestały być bezstronnym mediatorem między Atenami i Ankarą". - Kraje trzecie, włącznie z Niemcami, nie powinny być narzędziem prowokacji i propagandy, zwłaszcza strony greckiej i grecko-cypryjskiej - zaznaczył.
Jak komentuje AFP, atmosfera spotkania Baerbock i Cavusoglu była napięta, ze względu na tematy, jakie poruszyła niemiecka minister, która prócz kwestii dotyczących konfliktu z Grecją, wypomniała Turcji łamanie praw człowieka.
Szefowa niemieckiej dyplomacji zwróciła bowiem uwagę, że Ankara nie stosuje się do decyzji Rady Europy w sprawie Osmana Kavali, tureckiego opozycjonisty i filantropa skazanego na dożywotnie pozbawienie wolności za rzekomą "próbę obalenia rządu" poprzez finansowanie protestów, które przetoczyły się przez Turcję w 2013 roku.
Spór Turcji i Grecji o terytoria morskie
Turcja i Grecja od lat nie zgadzają się w sprawie terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim.
Ankara zarzuca Atenom, że usiłują pozbawić ją zysków z eksploatacji złóż naftowych i gazowych pod wodami terytorialnymi Grecji i Cypru, gdzie - zdaniem Turcji - granice nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.
Turcja rozpoczęła odwierty w pobliżu wybrzeży Cypru, za co w 2019 roku Unia Europejska ukarała ją sankcjami. W 2020 roku Ankara wysłała na sporne wody statek badawczy mający prowadzić kolejne odwierty, co niemal doprowadziło do zbrojnego konfliktu między Turcją i Grecją - przypomina Reuters.
W czwartek Grecja i Cypr oskarżyły Ankarę o przygotowywanie kolejnej takiej ekspedycji w poszukiwaniu gazu pod wodami terytorialnymi obu krajów.
Turcja zapowiada ofensywę w Syrii
Ponadto Baerbock ostrzegła Turcję przed wprowadzeniem w życie planu operacji militarnej w Syrii, wymierzonej w tamtejszych Kurdów. - Nowy konflikt przysporzy tylko cierpień ludności i przyniesie korzyści Państwu Islamskiemu - powiedziała niemiecka minister.
Ankara od kilku miesięcy zapowiada taką ofensywę, oskarżając syryjskich Kurdów walczących z Państwem Islamskim o powiązania z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), uznawaną za organizację terrorystyczną.
UE i kraje unijne, w tym Niemcy, podejmowały już wcześniej próby złagodzenia napięć w relacjach między Turcją i Grecją. Jednak kolejne zabiegi, podjęte na wiosnę tego roku, skończyły się fiaskiem.
Źródło: PAP