Szefowie niemieckich służb ostrzegają przed Rosją. "Spiegel": scenariusze nie wykluczają morderstw

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Ambasada Rosji w Berlinie
Ambasada Rosji w BerlinieReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveAmbasada Rosji w Berlinie

Szefowie służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych Niemiec oskarżają prezydenta Rosji Władimira Putina o to, że inwazją na Ukrainę dokonał de facto ataku na cały Zachód. Ostrzegli przed dalszymi działaniami Rosji. Portal tygodnika "Spiegel" informuje, że niewykluczone są nawet morderstwa polityczne w Niemczech.

Działania Putina są "deklaracją wojny wobec całego wolnego demokratycznego świata" - powiedział szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu (BND) Bruno Kahl. "Tląca się rywalizacja systemowa przerodziła się w otwartą walkę" - oświadczył z kolei prezes Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Thomas Haldenwang.

Obaj wypowiedzieli się w poniedziałek na posiedzeniu w Bundestagu. Raz w roku parlamentarna komisja kontroli, która zwykle obraduje w tajemnicy, zbiera się na publicznym posiedzeniu i zwraca się do szefów trzech federalnych służb wywiadowczych - BND, BfV i Służby Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) - o ocenę bieżących spraw.

Ambasada Rosji w BerlinieReuters Archive

Niemiecki wywiad ostrzega przed rosyjskimi służbami specjalnymi

Atak Rosji na Ukrainie to "game changer" (czynnik zmieniający zasady gry - red.) we wszystkich dziedzinach polityki związanych z bezpieczeństwem - oznajmił szef BfV Haldenwang. Ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne Niemiec. Rząd niemiecki w kwietniu wydalił z kraju 40 rosyjskich szpiegów. - Ale to bynajmniej nie wszyscy - powiedział szef Urzędu Ochrony Konstytucji.

Obniżył się próg prognozowanych działań rosyjskich służb specjalnych w Niemczech. BfV opracowało scenariusze sięgające nawet morderstw w Niemczech - relacjonuje "Spiegel".

W 2019 roku poruszenie wywołało zabójstwo obywatela Gruzji na uchodźstwie w Berlinie. Badania przeprowadzone przez "Spiegla" oraz portale Bellingcat i Insider udowodniły, że zbrodnia została zlecona przez rosyjskie służby specjalne - przypomina portal.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości