Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP doszli do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. W dokumencie koalicyjnym mowa jest między innymi o tym, że "Niemcy i Polskę łączy głęboka przyjaźń". Wiadomo już, jakie ministerstwa przypadną poszczególnym partiom, choć nazwiska ministrów nie są jeszcze oficjalnie znane. Wiadomo tylko, że nowym kanclerzem zostanie Olaf Scholz z SPD, MSZ dostaną Zieloni, a finanse - FDP.
Partyjni liderzy koalicji SPD, Zielonych i FDP przedstawili w środę w Berlinie umowę koalicyjną. W części zatytułowanej "Partnerzy europejscy" czytamy najpierw o stosunkach z Francją ("Kierujemy się silnym partnerstwem francusko-niemieckim, które tchnie życie w traktat z Akwizgranu i we Francusko-Niemieckie Zgromadzenie Parlamentarne, np. poprzez nowy dialog strategiczny"), a potem z Polską.
"Ponadto realizujemy konkretne projekty w ramach rozszerzonych formatów, takich jak Trójkąt Weimarski. Niemcy i Polskę łączy głęboka przyjaźń. Wzmacniamy tutaj pracę podmiotów społeczeństwa obywatelskiego (np. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży). Poprawiamy współpracę w obszarach przygranicznych" - dodano następnie.
Pisząc o "Kulturze pamięci", koalicjanci podkreślają: "Czujemy szczególną odpowiedzialność, zwłaszcza wobec naszych europejskich sąsiadów, ale obecne debaty, na przykład - w Grecji czy na Ukrainie, pokazują również, że wspólny proces pogodzenia się z przeszłością nie został zakończony. Popieramy uchwały Bundestagu o utworzeniu centrum dokumentacji "II wojna światowa i okupacja niemiecka w Europie" oraz miejsca pamięci i spotkań dla upamiętnienia ofiar okupacji Polski i burzliwej polsko-niemieckiej historii".
Podział tek w rządzie nowej koalicji
Wiadomo już, jakie ministerstwa przypadną poszczególnym partiom, choć nazwiska ministrów nie są jeszcze oficjalnie znane. Wiadomo tylko, że nowym kanclerzem zostanie Olaf Scholz z SPD, MSZ dostaną Zieloni, a finanse - FDP.
I tak SPD, która zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, oprócz fotela kanclerza, na którym zasiądzie Scholz, ma otrzymać ministerstwa: spraw wewnętrznych, obrony, budownictwa, pracy i spraw społecznych, zdrowia, współpracy gospodarczej.
Zieloni będą odpowiedzialni za gospodarkę i klimat, resorty: spraw zagranicznych, rodziny, środowiska i rolnictwa. Obsadzą też stanowisko wicekanclerza. Liberałom przypadną ministerstwa: finansów, sprawiedliwości, transportu oraz edukacji i badań naukowych.
"Bild": Baerbock ministrem spraw zagranicznych, Lindner ministrem finansów
Dziennik "Bild" podaje, że Annalena Baerbock z Zielonych zostanie ministrem spraw zagranicznych. "Pogłoska o tym, że kandydatka Zielonych na kanclerza chce przejąć tekę ministra spraw zagranicznych, krążyła od dawna - a teraz staje się rzeczywistością" - pisze "Bild".
Według informacji gazety, nowym ministrem finansów zostanie lider liberalnej FDP Christian Lindner, który zastąpi na tym stanowisku Scholza. Według "Bilda" nowym ministrem sprawiedliwości będzie Marco Buschmann, dotychczasowy pierwszy sekretarz frakcji FDP w Bundestagu.
Źródło: PAP