Pracownik niemieckiego uniwersytetu aresztowany. Miał szpiegować dla rosyjskiego wywiadu 

Źródło:
Reuters, PAP

Niemieckie władze aresztowały i oskarżyły obywatela Rosji o szpiegostwo na rzecz Moskwy. Śledczy zarzucili mężczyźnie przekazywanie rosyjskiemu wywiadowi informacji na temat technologii kosmicznej. Szczególnym zainteresowaniem służb cieszył się zwłaszcza projekt europejskiej rakiety kosmicznej Ariane - poinformowała prokuratura.

Niemiecka prokuratura federalna przekazała w oświadczeniu, że podejrzany, którego zidentyfikowano jako Ilnur N., był pracownikiem naukowym na jednym z bawarskich uniwersytetów. Posadę zajmował aż do dnia zatrzymania, które przeprowadzono 18 czerwca zeszłego roku. Według śledczych, Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej po raz pierwszy nawiązała kontakt z oskarżonym nie później niż jesienią 2019 roku. Mężczyzna miał wówczas wyrazić gotowość na współpracę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Zainteresowanie dotyczyło w szczególności różnych etapów opracowywania europejskiej rakiety kosmicznej Ariane i badań oskarżonego w dziedzinie narzędzi - powiedzieli prokuratorzy. W zamian za regularne spotkania z oficerem wywiadu, Ilhur N. otrzymał 2500 euro w gotówce.

Niemcy a kwestia ukraińska

Agencja Reutera oceniła, że oskarżenie obywatela Rosji o szpiegostwo rzuca światło na rosyjską działalność wywiadowczą w Niemczech w momencie, gdy Berlin naciskany jest przez zachodnich sojuszników, by zajął bardziej zdecydowane stanowisko w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Rakieta Ariane 5 w niepełnej okazałościESA/CNES/Arianespace

Pod koniec zeszłego tygodnia federalna minister obrony Christine Lambrecht po raz kolejny odrzuciła żądania dostaw broni z Niemiec na Ukrainę. W rozmowie z dziennikiem "Welt am Sonntag" powiedziała, że "musimy teraz zrobić wszystko, aby doprowadzić do deeskalacji". W rządzie federalnym panuje "konsensus", iż dostawy broni na Ukrainę "nie byłyby obecnie pomocne". Ostatecznie niemieckie władze zdecydowały się przekazać Kijowowi 5 tysięcy hełmów.

Także w zeszłym tygodniu po fali krytyki szef niemieckiej marynarki wojennej Kay-Achim Schoenbach złożył rezygnację. W czasie wizyty w Indiach wojskowy stwierdził, że Ukraina nie odzyska anektowanego przez Rosję Krymu. - Półwysep Krymski już przepadł, nigdy nie wróci, to fakt - mówił. Odnosząc się do Władimira Putina powiedział, że to, czego naprawdę chce prezydent Rosji, to szacunek. - Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje - stwierdził Schoenbach.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: