W rosyjskiej ambasadzie świętowano Dzień Zwycięstwa. W przyjęciu uczestniczył były kanclerz Niemiec

Autor:
momo
/ prpb
Źródło:
PAP
Gerhard Schroeder z Władimirem Putinem w Berlinie (nagranie z kwietnia 2005 roku)
Gerhard Schroeder z Władimirem Putinem w Berlinie (nagranie z kwietnia 2005 roku)Reuters Archive
wideo 2/3
Reuters Archive Gerhard Schroeder z Władimirem Putinem w Berlinie (nagranie z kwietnia 2005 roku)

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder wziął udział w przyjęciu z okazji rosyjskiego Dnia Zwycięstwa, które odbyło się w wtorek w ambasadzie Rosji w Berlinie. Wśród gości byli również inni niemieccy politycy, w tym Alexander Gauland i Tino Chrupalla z partii AfD - poinformował portal dziennika "Berliner Zeitung".

We wtorek w ambasadzie Rosji w Berlinie odbyło się przyjęcie z okazji rocznicy zwycięstwa Związku Radzieckiego nad Niemcami w maju 1945 roku.

Dzień Zwycięstwa jest w Rosji jednym z najważniejszych państwowych świąt. W Moskwie i wielu innych miastach organizowane są wówczas parady z udziałem żołnierzy i sprzętu wojskowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Ta parada stała się jedną z najkrótszych we współczesnej historii Rosji. Wszystko wyjechało na front"

Niemieccy politycy na przyjęciu w rosyjskiej ambasadzie

Wśród gości byli niemieccy politycy, m.in. były kanclerz Gerhard Schroeder i jego żona So-yeon Schroeder-Kim, politycy AfD Alexander Gauland i Tino Chrupalla, Klaus Ernst z Partii Lewicy oraz były sekretarz generalny SED (Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec rządząca w NRD) Egon Krenz - zauważył portal.

Lider AfD "Chrupalla wręczył ambasadorowi (Rosji) Nieczajewowi prezent jako wyraz wdzięczności za wyzwolenie spod nazistowskich rządów" - czytamy w tekście.

Klaus Ernst powiedział "Berliner Zeitung", że przyszedł "mimo skomplikowanej sytuacji z powodu wojny", ponieważ "Rosja odegrała decydującą rolę w pokonaniu faszyzmu". Bez zwycięstwa Rosji jego życie byłoby inne, "dlatego jest to ważny dzień".

"W przyjęciu uczestniczyli przedstawiciele dyplomatyczni krajów WNP, Azji, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu, a także przedstawiciel Chin" - pisze "Berliner Zeitung".

Jak dodaje dziennik, "ambasadorowie państw zachodnich nie wzięli udziału w przyjęciu na znak protestu przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę".

Związki Schroedera z Rosją

Schroeder nazywa Władimira Putina swoim przyjacielem. W zeszłym roku odwiedził rosyjskiego przywódcę w Moskwie, a po spotkaniu przekazał, że Rosja pragnie wynegocjować rozwiązanie w sprawie wojny w Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił wtedy zachowanie Schroedera jako "obrzydliwe".

Czytaj też: Doradca Zełenskiego: Schroeder to "herold imperium" Putina

Były kanclerz od dawna krytykowany jest za bliskie powiązania z rosyjskim sektorem energetycznym, w tym za swoje zaangażowanie w budowę gazociągu Nord Stream. Schroeder ustąpił w 2022 roku z zarządu rosyjskiej państwowej firmy naftowej Rosnieft i odmówił nominacji na stanowisko w zarządzie Gazpromu.

W marcu SPD zdecydowała, że ​​Schroeder może pozostać członkiem partii, ponieważ nie naruszył żadnych regulaminów partyjnych. O wyrzucenie go wnioskowały lokalne struktury ugrupowania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości