Media: były kanclerz Niemiec nie poniesie partyjnych konsekwencji za prorosyjskie działania

Źródło:
PAP
Gerhard Schroeder z Władimirem Putinem w Berlinie (nagranie z kwietnia 2005 roku)
Gerhard Schroeder z Władimirem Putinem w Berlinie (nagranie z kwietnia 2005 roku)Reuters Archive
wideo 2/2
Gerhard Schroeder z Władimirem Putinem w Berlinie (nagranie z kwietnia 2005 roku)Reuters Archive

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie poniesie partyjnych konsekwencji ze strony macierzystej partii socjaldemokratycznej za swoją bliską współpracę z Rosją – podała w czwartek agencja dpa. Komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze odrzuciła już w drugiej instancji wnioski lokalnych i okręgowych oddziałów partii z terenu całych Niemiec.

Główne zarzuty dotyczyły związków byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z Rosją.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku Schroeder był krytykowany za swoją politykę wobec rządu Władimira Putina, za pracę dla rosyjskich przedsiębiorstw państwowych i lobbowanie na rzecz Rosji m.in. w sprawie budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2. Przez lata Schroeder był członkiem zarządów rosyjskich korporacji państwowych - powiązanego z Gazpromem Nord Stream AG oraz Rosnieftu - z czego zrezygnował dopiero w maju 2022 roku.

Schroeder w kilku udzielonych od lutego 2022 roku wywiadach przekonywał, że należy prowadzić negocjacje pokojowe z Putinem, sam też wyrażał chęć osobistego podjęcia się takich rozmów, powołując się na zażyłość z rosyjskim dyktatorem.

Na początku sierpnia 2022 roku komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze orzekła, że Schroeder nie naruszył zasad partyjnych swoim zaangażowaniem na rzecz rosyjskich firm państwowych i może pozostać w szeregach ugrupowania. Komisja nie stwierdziła też wówczas podstaw do udzielenia nagany czy wydalenia byłego kanclerza z partii.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP