Prezydent Nicolas Sarkozy nie będzie uczestniczył 1 maja w Rzymie w uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II, choć wcześniej miał taki zamiar - podał na swojej stronie internetowej dziennik "Le Figaro". Francję będzie reprezentował premier Francois Fillon.Według informatorów gazety, Sarkozy obawia się krytyki zwolenników laickości państwa.
Jak zaznacza gazeta, bez podania źródeł swoich informacji, szef państwa francuskiego, który wiele razy wypowiadał się z podziwem o polskim papieżu, ostatecznie zrezygnował z udziału w rzymskiej uroczystości.
Według "Le Figaro", Sarkozy zmienił zdanie, gdyż obawia się, że jego wizyta w Rzymie byłaby odebrana we Francji, przywiązanej do ścisłego rozdziału religii od państwa, jako swoisty "zamach" na świeckość państwa.
Ponadto beatyfikacja przypada 1 maja, a więc w Święto Pracy, które - jak tłumaczy "Le Figaro" - jest nad Sekwaną "specjalnym dniem w kalendarzu społecznym i republikańskim".
Za mało laicki?
Współpracownicy szefa państwa mieli więc odradzać Sarkozy'emu udział w uroczystościach, zwłaszcza że prezydent był ostatnio wielokrotnie krytykowany przez zagorzałych zwolenników laickości państwa.
Lewicowa opozycja zarzucała wiele razy szefowi państwa, że nie przestrzega zasady rozdziału Kościoła i państwa.
Jako przykład podawano m.in. listopadową wizytę Sarkozy'ego w Watykanie i jego spotkanie z papieżem Benedyktem XVI, kiedy francuski prezydent wziął udział w modlitwie w bazylice św. Piotra. Obrońcom laickości nie spodobało się też przypominanie wówczas przez Sarkozy'ego o "chrześcijańskich korzeniach" Francji.
Dwóch prezydentów i dziesiątki tysięcy Polaków
Według agencji AFP, powołującej się na źródła związane z Pałacem Elizejskim, jedynymi głowami państwa mającymi wziąć udział w beatyfikacji Jana Pawła II będą prezydenci Polski i Włoch, Bronisław Komorowski i Giorgio Napolitano.
Około 30 tysięcy Polaków zapowiedziało do tej pory przyjazd do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II - taką informację przekazał w piątek PAP ksiądz Piotr Studnicki z Biura Informacji dla Pielgrzymów przy polskim kościele św. Stanisława w Wiecznym Mieście.
Do tej pory biuro przyjęło zgłoszenia od ponad 400 zorganizowanych grup z Polski. "Cały czas napływają kolejne zgłoszenia" - podkreślił ksiądz Studnicki.Według strony kościelnej liczba wiernych z Polski może wzrosnąć jeszcze co najmniej dwukrotnie, także dlatego, że wiele osób przyjedzie do Rzymu indywidualnie.
Źródło: PAP