Reuters: Unia nie jest gotowa na kolejne sankcje na Rosję

Źródło:
PAP

Rozmowy przywódców Unii Europejskiej, którzy spotkają się w poniedziałek, by zadeklarować dalsze wsparcie dla Ukrainy i pomóc jej odeprzeć atak Rosji, zostaną przyćmione przez brak porozumienia w sprawie nowego pakietu sankcji wobec Moskwy - przekazał Reuters. Agencja informuje, że dotarła do wstępnych wniosków ze szczytu. 

W ciągu dwóch dni przywódcy bloku 27 państw będą dyskutować o tym, jak najlepiej pomóc Ukrainie, która już czwarty miesiąc zmaga się z inwazją Rosji i jak radzić sobie ze skutkami konfliktu: wysokimi cenami energii, zbliżającym się niedoborem żywności i potrzebami obronnymi Unii Europejskiej. Jednak projekt konkluzji ze spotkania, do którego dotarł Reuters, ma pokazywać, że o ile Unia Europejska będzie hojnie wspierać werbalnie rząd w Kijowie, o tyle nowych decyzji w którymkolwiek z głównych tematów będzie niewiele.

- Po ataku Rosji na Ukrainę widzieliśmy, co może się stać, gdy Europa będzie zjednoczona. Z myślą o poniedziałkowym szczycie miejmy nadzieję, że będzie tak dalej. Ale UE już zaczyna się ponownie kruszyć - powiedział niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w niedzielę.

Rada EuropejskaUnia Europejska

Reuters: brak porozumienia w sprawie kolejnych sankcji

Najbardziej namacalne będzie poparcie polityczne przywódców dla pakietu pożyczek Unii Europejskiej o wartości 9 miliardów euro, z niewielkim komponentem dotacji na pokrycie części odsetek, tak aby Ukraina mogła utrzymać swój rząd i płacić pensje przez około dwa miesiące. Ta decyzja zostanie podjęta dopiero później, po tym, jak Komisja Europejska przedstawi propozycję, jak zebrać pieniądze - napisał Reuters.

Mimo starań od początku maja, rządy państw UE nie mogą dojść do porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Moskwy, ponieważ jeden z elementów - embargo na zakup rosyjskiej ropy - nie jest akceptowany przez Węgry i stanowi duży problem dla Słowacji i Czech.

Inne elementy, takie jak odłączenie największego rosyjskiego Sbierbanku od systemu SWIFT, zakazanie rosyjskim nadawcom wstępu do Unii Europejskiej i dodanie większej liczby osób do listy, których aktywa są zamrożone i które nie mogą wjechać do UE, są blokowane przez brak porozumienia w sprawie zakazu importu ropy.

Unia chce utworzyć fundusz odbudowy Ukrainy

Projekt konkluzji ze szczytu, do którego dotarł Reuters, pokazuje, że przywódcy Unii Europejskiej poprą utworzenie międzynarodowego funduszu odbudowy Ukrainy po wojnie, bez żadnych szczegółów, i chcą rozważyć możliwość konfiskaty w tym celu zamrożonego rosyjskiego majątku. Ostrożne sformułowanie w tej ostatniej kwestii jest celowe, ponieważ sprawa jest trudna z prawnego punktu widzenia - ocenili w rozmowie z agencją unijni urzędnicy.

Przywódcy zobowiążą się także do przyspieszenia prac, aby pomóc Ukrainie w przetransportowaniu zboża z kraju do globalnych nabywców koleją i ciężarówkami, ponieważ rosyjska marynarka wojenna blokuje zwykłe szlaki morskie, oraz do podjęcia kroków w celu szybszego uniezależnienia się od rosyjskiej energii.

Projekt poniedziałkowych konkluzji dowodzi, że unijni przywódcy są gotowi do zbadania sposobów ograniczenia rosnących cen energii, w tym możliwości wprowadzenia tymczasowych pułapów cenowych, ograniczenia biurokracji w zakresie rozwijania odnawialnych źródeł energii i inwestowania w łączenie krajowych sieci energetycznych ponad granicami, aby lepiej sobie pomagać - konkluduje Reuters.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Unia Europejska

Tagi:
Raporty: