Netanjahu: pokonać islamistów to wygrać bitwę, zostawić Iranowi atom to przegrać wojnę


Pokonać Państwo Islamskie, jednocześnie zostawiając Iran u progu stania się nuklearną potęgą, to jak wygrać bitwę i przegrać wojnę - powiedział w ONZ premier Izraela Benjamin Netanjahu uznając, że po zniesieniu sankcji Teheran wróci do budowania bomby, a wtedy "świat będzie miał do czynienia z islamistami mającymi broń masowego rażenia".

Iran posiadający broń atomową stałby się większym zagrożeniem dla świata niż Państwo Islamskie - powiedział w poniedziałek w Nowym Jorku premier Izraela.

Netanjahu: Iran, czyli islamiści z bronią masowego rażenia

Polityk w jednej linii stawiał w swoim przemówieniu dżihadystów siejących postrach w Syrii i Iraku z palestyńskim Hezbollahem i innymi organizacjami skupiającymi islamistów. - Naziści wierzyli w rasę panów. Islamiści wierzą w religię panów - stwierdził dodając, że światowi przywódcy "w sposób oczywisty nie zdają sobie sprawy z tego, że IS i Hamas to gałęzie tego samego, trującego drzewa".

Porównał też naloty sił powietrznych USA na pozycje Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii do niedawnej ofensywy, jaką wojsko izraelskie przypuściło w Strefie Gazy. Według Netanjahu IS oraz Hamas łączy wspólny cel, jakim jest "dominacja nad światem".

Netanjahu mówił, że "największym zagrożeniem dla nas" byłby "Iran mający broń atomową". - To byliby islamiści z bronią atomową - podkreślił.

Jego zdaniem więc w czasie walki międzynarodowej koalicji z dżihadystami w Syrii i Iraku należy też pamiętać o tym, że zaangażowanie Iranu w te działania to "próba wdzięcznej ofensywy politycznej mającej na celu zawieszenie sankcji przez Zachód".

- To usunęłoby przeszkody z drogi Teheranu do pozyskania bomby - powiedział premier Izraela. - Czym innym jest walka z dżihadystami mającymi karabiny, a czym innym walka z tymi, którzy mają broń masowego rażenia - mówił na forum ONZ.

Niepokój, jaki wyraża Iran w związku z rozprzestrzenianiem się terroryzmu, to z kolei zdaniem Netanjahu "najgorszy przypadek obłudy w całej historii".

To dlatego Zachód powinien pamiętać o tym, by "pozbawić Iran wszelkich szans" rozwoju jego programu nuklearnego i doprowadzić do całkowitego zniszczenia jego potencjału atomowego w tym zakresie.

Irański atom

Zachód podejrzewa, że Iran - pod przykrywką rozwoju energii nuklearnej w celach cywilnych - pragnie wejść w posiadanie broni jądrowej. Teheran twierdzi, że jego program ma wyłącznie pokojowy charakter.

Prowadzone od 2013 roku przez sześć mocarstw negocjacje z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu atomowego w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych na razie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. 24 listopada strony mają zawrzeć ostateczne porozumienie w tej sprawie.

Autor: adso\mtom / Źródło: Reuters, ynetnews.com, PAP

Tagi:
Raporty: