TVN24 | Świat

Negatywny wynik testu nie wystarczy. Francuski parlament za paszportem szczepionkowym

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło w czwartek rano w pierwszym czytaniu rządową ustawę, która wprowadza paszport szczepionkowy w miejsce paszportu sanitarnego - poinformowała agencja AFP. Decyzję niżej izby parlamentu poprzedziły trzy dni burzliwych obrad. Zgodnie z przepisami z większości usług we Francji korzystać będą mogły jedynie osoby zaszczepione.

Ustawa została przyjęta 214 głosami. 93 członków niższej izby parlamentu było przeciw, 27 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu, który ma się nią zająć na początku przyszłego tygodnia. Zgodnie z projektem nowe przepisy miały wejść w życie 15 stycznia, ale już teraz wiadomo, że nastąpi opóźnienie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zgodnie z ustawą osoby w wieku powyżej 12 lat będą musiały przedstawić dowód szczepień, aby móc wejść do restauracji, barów czy korzystać z międzyregionalnego transportu publicznego. Potwierdzenie negatywnego testu będzie umożliwiało jedynie dostęp do placówek i usług zdrowotnych. Od 16. roku życia paszport szczepionkowy będzie obowiązkowy dla chętnych do skorzystania z wycieczek szkolnych oraz zajęć okołoszkolnych i pozaszkolnych.

Koronawirus we Francji

W środowym wystąpieniu w parlamencie premier Francji Jean Castex skrytykował "niewielką mniejszość" Francuzów, odmawiającą zaszczepienia się przeciw COVID-19 oraz domagał się od deputowanych szybkiego przyjęcia ustawy o paszporcie szczepionkowym. We Francji w pełni zaszczepionych jest 51,8 miliona osób, czyli 76,9 procent populacji.

Wcześniej rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal powiedział, że kolejna fala pandemii narasta z "szybkością ponaddźwiękową", a szczególnie nasiliła się w paryskim regionie Ile-de-France. Ostatni bilans mówił o najwyższej dotychczas liczbie 335 tysiącach nowych zakażeń koronawirusem w kraju.

Także w środę prezydent Francji Emmanuel Macron zadeklarował, że nie chce denerwować Francuzów, "ale niezaszczepionych chcę zdenerwować". - To nie są dla mnie obywatele, ale nieodpowiedzialni ludzie - powiedział.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości