Sprawozdanie za rok 2020

"Żaden kraj ani żaden kontynent nie może sobie sam poradzić". Wyzwania dla NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawił we wtorek sprawozdanie za rok 2020. Oznajmił, że konsekwencje wynikające z agresywnych działań Rosji i wzmacniania się Chin określają zakres przyszłych wyzwań dla Sojuszu. - Żaden kraj ani żaden kontynent nie może sobie z nimi sam poradzić – stwierdził.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zdefiniował "przyszłe wyzwania dla NATO". Wśród nich wymieniał "bardziej asertywną Rosję, odpowiedzialną za agresywne działania wobec sąsiadów, takie jak widzieliśmy w przypadku Ukrainy i w Gruzji", "Rosję odpowiedzialną za ataki hybrydowe i cyberataki przeciwko sojusznikom NATO", "próby wpływania na wewnętrzne procesy polityczne" czy "globalne zmiany w układzie sił spowodowane wzmacnianiem się Chin".

- Dlatego tak ważne jest, żeby NATO dostosowywało się i odpowiadało na bardziej wymagające otoczenie – mówił Stoltenberg.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Żaden kraj ani żaden kontynent nie może sobie z nimi sam poradzić"

Sekretarz generalny przekonywał, że do radzenia z wymienionymi wyzwaniami niezbędne są silne więzy transatlantyckie. - Żaden kraj ani żaden kontynent nie może sobie z nimi sam poradzić – dodał.

Stoltenberg zaapelował do państw Sojuszu o wzmacnianie zdolności cyberobrony i odporności infrastruktury krytycznej, w tym telekomunikacyjnej.

Wydatki na obronność w 2020 roku

Według informacji przedstawionych przez sekretarza generalnego, w 2020 roku mimo dużych strat podatkowych spowodowanych pandemią COVID-19 nastąpił realny wzrost wydatków na obronność o 2,7 procent.

Na przykład Niemcy, choć wydały w 2020 roku więcej niż w 2019 r. (odpowiednio 51,6 mld euro i 46,9 mld), są daleko od celu, jakim jest 2 procent PKB na obronność. W przypadku RFN jest to 1,56 procent.

Aktualnie czytasz: "Żaden kraj ani żaden kontynent nie może sobie sam poradzić". Wyzwania dla NATO

W 2014 roku podczas szczytu w walijskim Newport państwa NATO zobowiązały się, że w ciągu 10 lat podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB rocznie. Kwestia zbyt niskich wydatków Berlina na obronność doprowadziła do zaognienia stosunków między rządem kanclerz Angeli Merkel a administracją byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Polska w 2020 r. przeznaczyła na obronność 2,31 proc. PKB.

Czytaj także: