"Napięcie na Ukrainie na rękę Putinowi"


Podtrzymywanie napięcia na Ukrainie jest władzom rosyjskim na rękę - powiedział we "Wstajesz i wiesz" gen. Mieczysław Bieniek. W jego opinii, w grę nie wchodzi ani deeskalacja konfliktu ani wejście wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Gen. Bieniek, były dowódca Wielonarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych w Iraku podkreślił, że jest mało prawdopodobne, aby wojska rosyjskie weszły na Ukrainę.

- Kolejne prawa międzynarodowe zostałby złamane - zaznaczył. Dodał jednak, że nie można tego wykluczyć.

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko oświadczył w czwartek, że zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego z prawie 300 osobami na pokładzie mogło być pomyłką.

Zaś działający na wschodzie Ukrainy "rosyjscy najemnicy" planowali strącić samolot rosyjskich linii Aerofłot, co miało posłużyć za pretekst do wkroczenia na Ukrainę wojsk Federacji Rosyjskiej.

"Nie będzie zgody"

Zdaniem Bieńka, pretekstem do wejścia na Ukrainę, który mógłby być użyty przez Rosjan, mogłaby być "akcja humanitarna", lecz to, jak zaznaczył, wymagałby zatwierdzenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

- Na pewno to nie nastąpi, gdyż nie będzie zgody takich państw, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja - powiedział gen. Bieniek.

Bieniek podkreślił, że Polska musi być przygotowana na kryzys u wschodnich granic.

- NATO zdaje sobie z tego sprawę (z tego, co dzieje się na Ukrainie - red.) i monitoruje sytuację - powiedział.

I dodał, że nikt tak nie zjednoczył NATO i UE jak prezydent Rosji Władimir Putin. Gen. Bieniek był też pytany o czwartkową wypowiedź sekretarza generalnego NATO.

Anders Fogh Rasmussen powiedział m.in., że NATO ma wspólny interes w przeciwstawianiu się zagrożeniom bezpieczeństwa i po bezprawnych działaniach wojennych Rosji wobec Ukrainy, dlatego nie może współpracować z Rosją tak, jak wcześniej.

- Ta wypowiedź była bardzo ostra i mało dyplomatyczna, znając wstrzemięźliwy język Rasmussena. Doskonale jednak odzwierciedla to, co dzieje się na Wschodzie - ocenił Bieniek.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: MAC\mtom / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości