Największe lotnisko świata będzie wielkości wyspy

 
W Chinach trwa największy boom lotniczy na świeciesxc.hu

Pekin rozpoczął budowę nowego megalotniska o wielkości Bermudów, które będzie miało 9 pasów startowych. Kiedy Daxing zostanie otwarte w 2015 roku będzie największym portem lotniczym świata obsługującym 370 tysięcy pasażerów dziennie.

Nowe lotnisko będzie trzecim portem w stolicy Chin – po Beijing Capital International Airport, który jest największym lotniskiem w Chinach oraz półwojskowym Nanyuan. Ogromny boom przemysłu lotniczego w kraju sprawił, że obydwa obiekty nie nadążają za zapotrzebowaniem.

- To niemożliwe, aby dodać jeszcze jeden lot do napiętego planu dnia na lotnisku Capital - "Daily Telegraph" cytuje Li Jiaxing, ministra transportu, zajmującego się lotnictwem cywilnym w Chinach.

 
Beijing Capital International Airport jest obecnie największym lotniskiem w Chinach (fot. materiały prasowe) 

Stąd pomysł, by powstał nowy terminal. Lotnisko Daxing zajmie 54 kilometry kwadratowe, co – jak wyliczył CNN – jest taką samą wielkością jak powierzchnia Bermudów, wyspy na Oceanie Atlantyckim. Do dyspozycji będzie aż 9 pasów startowych.

200 milionów pasażerów rocznie

Rząd w Pekinie nie ogłosił jeszcze szczegółów dotyczących nowej budowy, która ma się zakończyć w 2015 roku. Ale "Guardian" pisze, że Daxing zlokalizowany zostanie około 50 kilometrów na południowy zachód od Pekinu, w Nangezhuan, wsi na granicy Pekinu, Tianjin i prowincji Hebei. Nowy obiekt ma służyć nie tylko stolicy, ale także dwóm sąsiednim miastom i województwom.

 
Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport to największe lotnisko świata (fot. materiały prasowe) 

Podróż samochodem zajmowałaby godzinę, dlatego władze miasta planują rozszerzyć pekińską linię metra oraz zbudować ekspresowe połączenie kolejowe dla pasażerów lotniska. Wtedy potrzeba będzie pół godziny, by dotrzeć na Daxing International Airport.

Nowe lotnisko ma obsługiwać od 120 do 200 milionów pasażerów rocznie. To trzy razy więcej od ilości pasażerów na londyńskim Heathrow, które uchodzi za najbardziej ruchliwe na świecie. Ale w przeciwieństwie do międzynarodowego Heathrow większość pasażerów odlatujących i przylatujących do Pekinu to krajowi podróżni.

Według "Guardiana" rząd do obsługi szybko rosnącego popytu podróży lotniczych planuje kupić 4,3 tys. nowych samolotów w ciągu najbliższych lat.

W ub. r. przemysł lotniczy w Chinach przyniósł 43 mld juanów zysku, czyli ok. 4 mld funtów.

Źródło: tvn24.pl na podstawie kilku stron internetowych

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu