Wiedeń jest obecnie najlepszym miastem do życia, wynika z nowego raportu Economist Intelligence Unit (EIU) na 2023 rok. Kolejne miejsca na podium zajęły Kopenhaga i Melbourne. Jak podali autorzy zestawienia, średni poziom życia we wszystkich miastach świata poprawił się względem zeszłego roku.
Economist Intelligence Unit (EIU) już po raz kolejny sprawdził, w których miastach świata żyje się najlepiej. Każdego roku ocenia je pod kątem m.in. opieki zdrowotnej, wskaźników przestępczości, stabilności politycznej, infrastruktury, dostępu do kultury, rozrywki i terenów zielonych.
W tym roku przeanalizowano 173 miasta. Podobnie jak w roku poprzednim, zwycięzcą została stolica Austrii, Wiedeń. W 2023 roku miejsce pierwsze miasto - zdaniem autorów raportu - zawdzięcza "niezrównanemu połączeniu stabilności, dobrej infrastruktury, silnych usług edukacyjnych i opieki zdrowotnej oraz mnóstwa kultury i rozrywki".
Najlepsze miasta do życia w 2023 roku
Z raportu wynika, że średnia jakość życia w miastach świata podniosła się i wartość ta wynosi 76,2 na 100, podczas gdy w zeszłym roku było to 73,2. Najbardziej poprawiły się wskaźniki dotyczące zdrowia, a nieco mniej także edukacji, kultury i rozrywki oraz infrastruktury. "Zakończenie restrykcji związanych z pandemią Covid-19 korzystnie wpłynęło na globalne warunki życia w 2023 roku. Edukacja się poprawiła, bo dzieci wróciły do szkół, z kolei obciążenie szpitali i systemów opieki zdrowotnej się zmniejszyło (...)" - przekazała w komunikacie Upasana Dutt, szefowa EIU.
Pierwsza dwudziestka zestawienia najlepszych miast do życia prezentuje się następująco:
1. Wiedeń, Austria 2. Kopenhaga, Dania 3. Melbourne, Australia 4. Sydney, Australia 5. Vancouver, Kanada 6. Zurych, Szwajcaria 7. Calgary, Kanada 8. Genewa, Szwajcaria 9. Toronto, Kanada 10. Osaka, Japonia 11. Auckland, Nowa Zelandia 12. Adelaide, Australia 13. Perth, Australia 14. Helsinki, Finlandia 15. Tokio, Japonia 16. Brisbane, Australia 17. Frankfurt, Niemcy 18. Berlin, Niemcy 19. Luksemburg, Luksemburg 20. Amsterdam, Holandia
Jak zauważają autorzy zestawienia, podczas gdy odnotowuje się poprawę wyników miast Azji i Bliskiego Wschodu, to miasta europejskie odnotowały w tym roku największe spadki. Najbardziej pogorszyła się pozycja Edynburga (o 23 miejsca, spadek na 58. pozycję) i Sztokholmu (o 22 miejsca, spadek na 43. pozycję). "Miasta te nie odnotowały szczególnie gwałtownych spadków w wynikach, ale nie udało im się osiągnąć poprawy, którą wiele innych miast, szczególnie azjatyckich, osiągnęły w zeszłym roku, dlatego zostały wyprzedzone" - podkreślono.
Według autorów raportu duży wpływ na życie w Europie miała również inwazja Rosji na Ukrainę. "Wojna w Ukrainie i wynikające z niej zakłócenia gospodarcze i polityczne wpływają na komfort życia w wielu europejskich miastach" - wskazano. Po zeszłorocznej nieobecności w zestawieniu pojawił się Kijów, ale znalazł się w ostatniej dziesiątce. Na samym końcu listy znajdują się stolice Syrii i Libii, Damaszek i Trypolis, ze względu na "niepokoje społeczne, terroryzm i konflikty".
ZOBACZ TEŻ: Ranking najdroższych miast świata. "Kolosalny wzrost cen wynajmu" wpłynął na pozycję Warszawy i Krakowa
Źródło: CNN, EIU, Forbes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock