Ranking najdroższych miast świata. "Kolosalny wzrost cen wynajmu" wpłynął na pozycję Warszawy i Krakowa

Autor:
pb//mro
Źródło:
ECA International

Hongkong nie jest już najdroższym miastem świata. Po raz pierwszy od czterech lat wyprzedził go Nowy Jork. Spośród miast europejskich najdroższa jest zaś Genewa - wynika z nowego rankingu ECA International. Autorzy zestawienia zwrócili też uwagę na sytuację polskich miast, które po rosyjskiej inwazji na Ukrainę odnotowały "kolosalny wzrost cen wynajmu mieszkań", a Kraków i Warszawa znacznie awansowały w globalnym rankingu.

W najnowszym rankingu najdroższych miast świata "Cost of Living" organizacji ECA International, opublikowanym w środę, po raz pierwszy od czterech lat Hongkong nie znalazł się na szczycie. Spadł o jedno miejsce, a pierwszą pozycję zajął Nowy Jork. Autorzy zestawienia zauważyli, że choć wskaźniki inflacji w Hongkongu są historycznie wysokie, to ceny zakwaterowania spadły tam w 2022 roku, a ceny szybciej ceny rosły w amerykańskim mieście.

Manhattan, rzeka Hudson w Nowym JorkuShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Wydatki wakacyjne Polaków w czasach drożyzny. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Najdroższe miasta świata - ranking

W rankingu uwzględnione zostało 207 miast świata, ocenianych pod względem przystępności cenowej dla cudzoziemców. Uszeregowano je na podstawie cen zwykłych, codziennie kupowanych produktów i usług, takich jak żywność, media, transport publiczny czy artykuły gospodarstwa domowego. W pierwszej dziesiątce najdroższych miast świata znalazły się:

1. Nowy Jork 2. Hongkong 3. Genewa 4. Londyn 5. Singapur 6. Zurych 7. San Francisco 8. Tel Awiw 9. Seul 10. Tokio

Po raz pierwszy w czołowej piątce znalazł się Singapur (wzrost o osiem miejsc względem zeszłego roku), który jest też drugim najdroższym miastem Azji. Wynika to przede wszystkim z szybko rosnących kosztów zakwaterowania. Singapur jest też jednym z niewielu azjatyckich miast, które odnotowały wzrost w rankingu. Jak wskazują autorzy zestawienia, pawie wszystkie największe miasta tego kontynentu zanotowały spadek, co oznacza, że życie w tych lokalizacjach jest obecnie stosunkowo tańsze niż w innych częściach świata.

SingapurShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Trzy najpopularniejsze kierunki na wakacje

Najdroższe miasta Europy - ranking

Spośród miast Europy najdroższą jest Genewa, tak samo jak w roku poprzednim. Na drugim miejscu znalazł się Londyn, podczas gdy wszystkie pozostałe brytyjskie miasta uwzględnione w rankingu zanotowały w nim spadek. Wysokie miejsce brytyjskiej stolicy wynika głównie z cen żywności, mediów i mieszkań. Pierwsza dwudziestka najdroższych miast Europy prezentuje się tak:

1. Genewa 2. Londyn 3. Zurych 4. Berno 5. Kopenhaga 6. Moskwa 7. Oslo 8. Luksemburg 9. Dublin 10. Amsterdam 11. Stavanger 12. Wiedeń 13. Paryż 14. Haga 15. Sztokholm 16. Monachium 17. Reykjavik 18. Helsinki 19. Berlin 20. Frankfurt

GenewaShutterstock

Autorzy zestawienia zauważyli, że 54 proc. europejskich miast awansowało w rankingu, co wynika z wysokiej inflacji. Wpływ miała również wojna w Ukrainie. Jak wskazano, ceny w miejscach, w których osiedlili się ukraińscy uchodźcy, gwałtownie wzrosły zarówno dla cudzoziemców, jak i miejscowych, a najbardziej odczuły to polskie miasta. Odnotowano w nich "kolosalny wzrost cen wynajmu mieszkań od 25 do 50 proc.". Kraków awansował o 23 miejsca w rankingu światowym na 178. pozycję, a Warszawa o 11 miejsc na 158. pozycję.

Autorzy wyjaśnili też skąd tak wysoka pozycja Moskwy - według nich pomimo nakładanych na Rosję sankcji w zeszłym roku rosyjski rubel odbił się, dzięki czemu stolica kraju podskoczyła aż o 37 miejsc w rankingu światowym, a w w rankingu europejskim znalazła się na miejscu 6.

- Na nasz ranking kosztów życia wpływają dwa czynniki: ceny i kursy wymiany walut. Nawet jeśli ceny szybko rosną, jak ma to miejsce w dużej części Europy, miasto może stać się stosunkowo tańsze dla odwiedzających, jeśli waluta jest słabsza - wyjaśnia Steven Kilfedder z ECA International. - Ma to miejsce na przykład w przypadku miast norweskich i szwedzkich, gdzie wskaźniki inflacji osiągnęły szczyt na poziomie około 10 proc., ale spadły one w rankingu średnio o 10 miejsc z powodu osłabienia ich walut - tłumaczy.

ZOBACZ TEŻ: Paszport na lotnisku w 15 minut. Jak wyrobić, ile kosztuje, czy długo jest ważny

Autor:pb//mro

Źródło: ECA International

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości