TVN24 Biznes | Ze świata

Oto najlepsze do życia miasta na świecie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Wiedeń to najlepsze do życia miasto na świecie - wynika z rankingu sporządzonego przez Economist Intelligence Unit. Austriacka stolica w ubiegłym roku zajęła 12. miejsce. Na spory awans wpłynęło przede wszystkim zniesienie restrykcji związanych z COVID-19. Na drugiej i trzeciej pozycji znalazły się Kopenhaga i Zurych.

Aby wyłonić te miasta, które są najbardziej przyjazne mieszkańcom i w których żyje się najlepiej, organizacja Economist Intelligence Unit każdego roku ocenia je pod kątem różnych czynników, w tym opieki zdrowotnej, wskaźników przestępczości, stabilności politycznej, infrastruktury, dostępu do kultury, rozrywki i terenów zielonych.

W ciągu ostatnich dwóch lat na ocenę miast w dużej mierze wpływała sytuacja pandemiczna na świecie. Jak czytamy w podsumowaniu tegorocznego raportu: "w najnowszym badaniu wskaźnik uległ normalizacji, ponieważ ograniczenia zostały zniesione w wielu krajach".

Najlepsze miasta do życia na świecie

Najbardziej spektakularny awans uzyskał Wiedeń, który zeszłoroczną 12. pozycję zamienił na pierwsze miejsce rankingu, zdobywając tytuł najbardziej przyjaznego do życia miasta spośród 173 ujętych w zestawieniu. Jak wskazuje raport, na ten awans zdecydowanie wpłynęło zniesienie pandemicznych ograniczeń, tym samym Wiedeń powrócił na pozycję, którą zajmował w roku 2018 i 2019. Stolica Austrii wyróżnia się przede wszystkim wysoką stabilnością polityczną, dobrą infrastrukturą, wspartą dobrze zorganizowaną opieką zdrowotną oraz powszechnym dostępem do kultury i terenów rekreacyjnych.

Na podium obok Wiednia, znalazły się również Kopenhaga i Zurych. Tuż za pierwszą trójką uplasowały się kolejno dwa kanadyjskie miasta Calgary i Vancouver. W dalszej części zestawienia ponownie wracamy do Europy – na pozycji szóstej znalazła się Genewa, a tuż za nią Frankfurt. Pozycja ósma to kolejny kanadyjski akcent, Toronto. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają kolejno Amsterdam oraz Osaka i Melbourne, które ex aequo zajęły miejsce 10.

Na samym dole zestawienia znalazł się Damaszek. Tu warunki życia pozostają najgorsze. Stolicę Syrii nieznacznie wyprzedza Lagos, który znalazł się na przedostatniej pozycji. O sprzyjających warunkach do życia nie mogą mówić również mieszkańcy miast Trypolis, Algier i Karaczi, które znalazły się w pierwszej piątce najniżej ocenianych miast.

Jak dowiadujemy się z podsumowania raportu, w tegorocznym badaniu nie uwzględniono stolicy Ukrainy, Kijowa, ze względu na trwającą od 24 lutego wojnę – obiektywna ocena jakości życia w tym mieście była niemożliwa. Trwający nieprzerwanie konflikt zbrojny wpłynął również na ocenę rosyjskich miast. Moskwa spadła o 15 miejsc w rankingu, Sankt Petersburg spadł o 13 miejsc.

Top 10 najbardziej przyjaznych miast do życia wg EIU:

1. Wiedeń, Austria, 2. Kopenhaga, Dania, 3. Zurych, Szwajcaria, 4. Calgary, Kanada, 5. Vancouver. Kanada, 6. Genewa, Szwajcaria, 7. Frankfurt, Niemcy, 8. Toronto, Kanada, 9. Amsterdam, Holandia, 10. Osaka, Japonia, 10. Melbourne, Australia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości