Weterani wojen narażeni na chorobę Alzheimera. Powodem eksplozje


Naukowcy badający grupę prawie 500 amerykańskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie odkryli, że u tych, którzy doświadczyli wybuchu bomby w bliskiej odległości - nawet, jeżeli w jego efekcie nie zostali ranni - po pewnym czasie w przyspieszonym tempie zaczęły obumierać połączenia nerwowe w mózgu. U wielu weteranów 10 lat po wojnie pojawiły się objawy choroby Alzheimera.

W serwisie internetowym magazynu "Stars and Stripies" skierowanego do weteranów, wojskowych i zainteresowanych amerykańską wojskowością, omówiono wyniki badań przedstawione w ostatnich dniach na łamach pisma "A Journal of Neurology".

Wybuch bomby prowadzi do szybszego umierania mózgu

Lekarze badający grupę ponad 450 weteranów wojen w Iraku i Afganistanie stwierdzili ponad wszelką wątpliwość, że żołnierze narażeni na wybuch bomby w bliskiej odległości po 5-10 latach od powrotu z wojny zaczynają sobie gorzej radzić z codziennymi czynnościami.

Mają problemy z koncentracją, bóle głowy, czasami pojawiają się przypadki chwilowej utraty świadomości.

Wykonane przez specjalistów badania pokazały, że w przypadku tych osób od pewnego momentu neurony zaczynały szybciej umierać, a połączenia pomiędzy różnymi partiami mózgu zdecydowanie słabły.

Symptomy zwiastujące chorobę Alzheimera pojawiły się u większości weteranów w okresie 5-10 lat po powrocie do domu.

Lekarze dodali też, że stan zdrowia badanych, którzy doświadczyli wybuchu bomby w bliskiej odległości, nie ma najmniejszego związku z ranami odniesionymi w wyniku takiego zdarzenia, bo badali tylko osoby, które wyszły z opresji (pozornie, jak się okazuje po latach) bez szwanku.

"Stars and Stripes" przypomina, że w Iraku i Afganistanie w ostatnich 14 latach służyło prawie 3 mln Amerykanów, z których 1,9 mln jest już weteranami. Opieką lekarską objętych jest ok. 60 proc. z nich, a więc ponad 1,1 mln osób. Wybuchów bomb podłożonych przy samych drogach, w czasie poruszania się w pieszych lub mobilnych patrolach, doświadczyło w tym czasie według danych Pentagonu aż 47 tys. żołnierzy.

Specjaliści apelują o to, by w kolejnych latach zapewnić większe fundusze dla rozwoju badań nad chorobą Alzheimera i poszukiwania leków, które pomogą również weteranom.

Autor: adso\mtom / Źródło: stripes.com

Tagi:
Raporty: