Sankcje Unii Europejskiej za destabilizowanie Mołdawii

Źródło:
PAP
Antyrządowy protest w Mołdawii (wideo archiwalne)
Antyrządowy protest w Mołdawii (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/2
Antyrządowy protest w Mołdawii (wideo archiwalne)Reuters Archive

Unia Europejska nałożyła sankcje wobec sześciu osób i jednego podmiotu, które są odpowiedzialne za działania destabilizujące Mołdawię. Zdecydowano o zamrożeniu aktywów w UE, a sześć osób ma zakaz podróżowania do Unii. Sankcjami została objęta między innymi organizacja paramilitarna "Scutul Poporului", która wzniecała brutalne demonstracje.

UE objęła sankcjami organizację paramilitarną Stowarzyszenie Ludzi w Pagonach "Scutul Poporului", która wielokrotnie podejmowała próby osłabienia demokratycznego rządu Mołdawii, w tym poprzez wzniecanie zamieszek i brutalnych demonstracji.

Wśród osób objętych sankcjami znajduje się też zastępca szefa Departamentu Wywiadu Operacyjnego Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, odpowiedzialny za tajne operacje Kremla w Mołdawii, zwłaszcza w regionie separatystycznego Naddniestrza od 2016 r.

Zobacz też: Mołdawska policja o demonstracjach z inicjatywy Kremla. "Chcą zdestabilizować państwo"

Ponadto Unia Europejska nałożyła sankcje na kadrę kierowniczą trustów medialnych, będących właścicielami kilku kanałów medialnych w kraju, które często szerzą przesłania, mające na celu utrudnianie i podważanie demokratycznego procesu politycznego.

Na liście znajdują się także inne osoby, zaangażowane w rozpowszechnianie dezinformacji oraz nawołujące do przemocy.

Jest decyzja Rady Europejskiej ws. negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią
Jest decyzja Rady Europejskiej ws. negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i MołdawiąTVN24

Sankcje za destabilizowanie Mołdawii

Wszystkie osoby i Stowarzyszenie "Scutul Poporului" podlegają zamrożeniu aktywów w UE. Obywatelom i przedsiębiorstwom UE zabrania się udostępniania im funduszy. Ponadto sześć osób zostało objętych zakazem podróżowania do UE.

- Mołdawia jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych skutkami inwazji Rosji na Ukrainę. Podejmowane są poważne, wzmożone i ciągłe próby destabilizacji kraju - oświadczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Czytaj także: Ostrzeżenie przed operacją pod fałszywą flagą. "Część szerszych działań Kremla"

Dodał, że sankcje stanowią kolejny ważny sygnał polityczny o niezachwianym wsparciu UE dla Mołdawii, jej stabilności, niepodległości i suwerenności. - Unia Europejska jest nadal zdecydowana kontynuować rozprawienie się z tymi, którzy destabilizują nasze bezpośrednie sąsiedztwo - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

Zdaniem UE, wysiłki na rzecz destabilizacji Mołdawii znacznie wzrosły od rozpoczęcia przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa zewnętrznych granic UE.

14 grudnia 2023 r. Rada Europejska zgodziła się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Mołdawią, przyznając jej 23 czerwca 2022 r. status kraju kandydującego.

Mołdawia i NaddniestrzePAP

Autorka/Autor:ek/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: snob/Shutterstock