Mieszkańców małej wioski Thulasendrapuram od Waszyngtonu dzieli 14 tys. kilometrów. Jednak od ostatniej niedzieli, kiedy to Joe Biden namaścił Kamalę Harris jako swoją następczynię w prezydenckim wyścigu, trzymają za nią kciuki mocniej niż wielu wyborców demokratycznych w USA. - Jesteśmy z niej dumni - przyznają.
W poniedziałek mieszkańcy Thulasendrapuram w stanie Tamilnadu w południowych Indiach wspólnie modlili się do hinduskiej bogini Dharmasasthrze w intencji wyborczego sukcesu Kamali Harris. - Życzymy jej szczęścia i wygranej w wyborach. Jesteśmy z niej dumni - przekazał w rozmowie z agencją Reutera Natarajan, kapłan lokalnej świątyni.
Po tym, jak Joe Biden zrezygnował z kandydowania w nadchodzących wyborach i przekazał swoje poparcie Harris, w centrum w miejscowości, zawisł nowy baner z jej wizerunkiem. Uzyskanie przez nią statusu potencjalnej kandydatki na urząd prezydenta USA sprawiło, że mieszkańcy Thulasendrapuram z jeszcze większą uwagą zaczęli śledzić prezydencki wyścig - relacjonuje BBC. Dlaczego są aż tak zainteresowani? Z wioski pochodził bowiem dziadek Kamali Harris ze strony matki.
Mieszkańcy Thulasendrapuram wspierają Kamalę Harris
- Nie jest łatwo dotrzeć tam, gdzie dotarła Harris; do najpotężniejszego kraju świata - mówi brytyjskiemu nadawcy Krishnamurthi, emerytowany dyrektor lokalnego banku. - Jesteśmy z niej naprawdę dumni. Kiedyś obywatele Indii byli rządzeni przez cudzoziemców, a teraz przewodzą potężnym narodom – dodaje mężczyzna. - Wszyscy znają tu (Kamalę Harris), nawet dzieci. Mówią o niej 'moja matka, moja siostra'. Jesteśmy szczęśliwi, że nie zapomniała o swoich korzeniach - opisuje BBC Arulmozhi Sudhakar, jeden z mieszkańców Thulasendrapuram.
Zgodnie z relacją brytyjskiego portalu, poczucie dumy z polityczki, o którym wspominają jego rozmówcy, szczególnie silne jest wśród miejscowych kobiet. Te postrzegają Kamalę Harris jako symbol tego, co mogą osiągnąć. Gdy została ona pierwszą kobietą i pierwszą osobą indyjskiego pochodzenia na stanowisku wiceprezydenta USA ulice miejscowości zdobiły plakaty z jej podobizną. Wystrzelono też wówczas fajerwerki i odprawiono modlitwy w jej intencji.
Pochodzenie Kamali Harris
Kamala Harris identyfikuje się jako Afroamerykanka. Nie zapomina też jednak o swoich indyjskich korzeniach. Polityczka kilkukrotnie wspomniała o nich podczas wcześniejszych kampanii wyborczych. Z Indiami związana jest poprzez rodzinę ze strony matki. Ta w wieku 19 lat wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie związała się z ojcem obecnej wiceprezydentki - wywodzącym się z Jamajki Donaldem J. Harrisem.
W Thulasendrapuram na świat przyszedł dziadek Harris. Sama polityczka odwiedziła wieś w dzieciństwie. W rodzinne strony udała się też po śmierci matki – wskazuje dziennik "The Hindu".
Źródło: BBC, Reuters, The Hindu, tvn4.pl
Źródło zdjęcia głównego: AGADEESH NV/EPA/PAP