Śmierć lekarza celebryty na greckiej wyspie. Żona i przyjaciele żegnają Michaela Mosleya

Źródło:
Reuters, Sky News, BBC, tvn24.pl

"Skarb narodowy", "uroczy, miły i delikatny człowiek". Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata mediów i polityki żegnają Michaela Mosleya. Popularny prezenter telewizyjny i lekarz zmarł podczas wakacji w Grecji. Oświadczenie po śmierci męża wydała również żona Mosleya.

"To druzgocące stracić Michaela, mojego wspaniałego, zabawnego, miłego i błyskotliwego męża. Mieliśmy niewiarygodnie szczęśliwe życie razem. Bardzo się kochaliśmy i byliśmy razem bardzo szczęśliwi" - przekazała żona Michaela Mosleya, Bailey Mosley, w oświadczeniu. Agencja Reutera opublikowała je w niedzielę, kilka godzin po tym, jak służby odnalazły ciało zaginionego prezentera i lekarza.

Zmarły lekarz-celebryta we wspomnieniach

Michaela Mosleya żegnają również przyjaciele i gwiazdy brytyjskich mediów. "Spoczywaj w pokoju, Michael" - napisał na Instagramie kucharz Jamie Oliver, autor książek i popularnych telewizyjnych programów kulinarnych. "Co za cudownie uroczy, miły i delikatny człowiek. Swoimi programami telewizyjnymi i badaniami zrobił tak wiele dla zdrowia publicznego" - kontynuował Oliver, dodając: "Był ciekawym badaczem, producentem i prezenterem i często zmieniał na lepsze dyskusję na temat wielu kwestii związanych ze zdrowiem publicznym. Będzie go brakowało...".

Dr Saleyha Ahsan, która wraz z Mosleyem współprowadziła cykl "Trust Me, I'm a Doctor" w BBC, w rozmowie ze stacją Sky News nazwała zmarłego kolegę "skarbem narodowym". - Miał talent, z którego potrafił korzystać. Nie chodziło tylko o status gwiazdy, ale o zaufanie. Żył swoją twórczością. Był inspiracją (...) Jest inspiracją - stwierdziła. - Jego zabawny i przystępny styl spodobał się widzom na całym świecie i wielu osobom będzie go bardzo brakować, zwłaszcza tym, którzy mieli szczęście pracować z nim w BBC - powiedziała z kolei Charlotte Moore, dyrektorka programowa w stacji.

ZOBACZ TEŻ: Wyszła z domu, ślad po niej zaginął. Trwają poszukiwania dziewięciolatki

"Pomógł wyzdrowieć tysiącom ludzi. Jestem jednym z nich"

"Umysł dorosłego, dziecięca ciekawość" - przekazał na platformie X prezenter telewizyjny i radiowy Jeremy Vine, wspominając Mosleya jako "przyjaznego, otwartego, skromnego, niezwykle inteligentnego, ale także urodzonego popularyzatora". "Wszystko, co robił, robił z zapałem" - podkreślił".

Zmarłego żegnają nie tylko postaci znane z brytyjskich mediów. Polityk i członek Izby Lordów Tom Watson przekazał na portalu X, że jest "przygnębiony" informacją o śmierci Mosleya. "Dzięki odważnemu dziennikarstwu opartemu na nauce Michael Mosley pomógł wyzdrowieć tysiącom ludzi. Jestem jednym z nich. Był dla mnie bohaterem" - napisał Watson. Po tym, jak zrzucił siedem kilogramów, polityk przyznał w wywiadzie, że częścią jego programu odchudzania była książka Mosleya "The Fast Diet", przypomniał portal Sky News.

ZOBACZ TEŻ: Pięciolatek uciekł babci. Szukało go ponad stu policjantów i strażaków

Nie żyje Michael Mosley, lekarz i słynny prezenter telewizyjny

Michael Mosley był znany w Zjednoczonym Królestwie i poza jego granicami za sprawą licznych występów telewizyjnych. Jego działalność medialna koncentrowała się wokół tematyki zdrowego stylu życia i dietetyki. Poza wspomnianym cyklem BBC "Trust Me, I'm a Doctor", występował m.in. w programie "Michael Mosley: Who Made Britain Fat?" Channel 4 czy w dokumencie "Infested! Living with Parasites" w BBC Four, w ramach którego przez sześć tygodni żył z tasiemcem w jelitach. Był również felietonistą "Daily Mail" i prowadzącym podcast BBC "Just One Thing".

Mosley został uznany za zaginionego w czwartek, dzień po tym, jak wyszedł na spacer podczas wakacji na greckiej wyspie Simi. W akcję poszukiwawczą zaangażowano psy tropiące, ekipę nurków i śmigłowiec. W niedzielę grecka policja poinformowała, że w pobliżu jednej z plaż na wyspie znaleziono ciało, które może należeć do brytyjskiego prezentera. Miejscowe władze potwierdziły później, że to Mosley.

Burmistrz Simi Lefteris Papakalodoukas zaznaczył, że temperatura w środę na wyspie była "nie do zniesienia i w takich warunkach łatwo było zemdleć". W poniedziałek rano portal BBC poinformował o nagraniu z monitoringu, na którym widać, jak Mosley znika z pola widzenia, gdy schodzi ze wzgórza w pobliżu miejsca, gdzie znaleziono jego ciało. Na poniedziałek zaplanowano sekcję zwłok prezentera.

Służby podczas akcji poszukiwawczej na wyspie Simi, 7 czerwca 2024 r.PAP/EPA/DAMIANIDIS LEFTERIS

ZOBACZ TEŻ: Wracali z Tajlandii, ślad urwał się w Londynie. Sprawa jest już wyjaśniona

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: Reuters, Sky News, BBC, tvn24.pl