Melatonina coraz częściej podawana dzieciom. Na "problemy ze snem"

Źródło:
BBC, TVN24.pl
Zanieczyszczenie światłem wpływa na problemy ze snem
Zanieczyszczenie światłem wpływa na problemy ze snemTVN24
wideo 2/3
Zanieczyszczenie światłem wpływa na problemy ze snemTVN24

Już niemal co piąte amerykańskie dziecko poniżej 14. roku życia przyjmuje melatoninę - wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Eksperci podkreślają jednak, że "wiele problemów ze snem można skuteczniej opanować, zmieniając harmonogram dnia dziecka czy jego nawyki". 

Naturalnie melatonina produkowana jest przez szyszynkę. Hormon ten odgrywa znaczącą rolę w regulacji cyklu dobowego. Ułatwia zasypianie, zmniejsza liczbę przebudzeń w nocy, a także poprawia jakość snu. Jest również dostępny w rozmaitych suplementach diety. W Stanach Zjednoczonych środki te sprzedawane są bez recepty, a ich popularność rośnie - jak wskazują nowe badania, również pośród dzieci.

Według naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, suplementy z melatoniną podawane są już niemal co piątemu amerykańskiemu dziecku poniżej 14. roku życia. Największy odsetek stosowania tych środków u nieletnich zaobserwowano wśród nastolatków z grupy wiekowej 10-13 lat. Wyniósł 19,4 procent. W przypadku dzieci między 5. a 9. rokiem życia był on o 0,9 punktu procentowego niższy. W grupie wiekowej od 1 do 4 lat sięgnął niemal 6 procent – stwierdzono w opublikowanej przez nich na łamach "JAMA Pediatrics" pracy.

Melatonina coraz popularniejsza wśród dzieci w USA

W chwili badania dzieci z najmłodszej grupy wiekowej średnio przyjmowały melatoninę od roku. W przypadku uczniów szkoły podstawowej okres przyjmowania suplementów regulujących sen wyniósł średnio 18 miesięcy, a w przypadku dzieci między 10. a 13. rokiem życia 21 miesięcy - podają amerykańscy naukowcy. Do takich ustaleń doszli oni dzięki badaniu ankietowemu przeprowadzonemu pośród 993 rodziców.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego kobiety budzą się o 3:29 nad ranem? Badacze o powszechnym problemie

Podawanie dzieciom poniżej 13. roku życia suplementów z melatoniną zadeklarowało 46 procent ankietowanych rodziców.Shutterstock

Jak zaznaczają autorzy badania, z uwagi na niską liczebność próby jego wyniki mogą nie być reprezentatywne dla populacji całych Stanów Zjednoczonych. W przeprowadzonym na początku tego roku badaniu Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu podawanie dzieciom poniżej 13. roku życia suplementów z melatoniną zadeklarowało 46 procent ankietowanych rodziców. Zgodnie z zaleceniami akademii, opublikowanymi na jej stronie internetowej, ewentualne podanie dzieciom melatoniny powinno zostać wcześniej skonsultowane z lekarzem celem ustalenia "dawki i okresu suplementacji". Jednocześnie akademia podkreśla, że "wiele problemów ze snem można skuteczniej opanować, zmieniając harmonogram dnia dziecka czy jego nawyki".

ZOBACZ TEŻ: Na plecach, na brzuchu czy na boku? W jakiej pozycji najlepiej spać

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: BBC, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock