Prosiła o ochronę, zabili ją we własnym mieszkaniu. ONZ wzywa do działania


Grupa ONZ-owskich ekspertów potępiła w piątek zabójstwo znanej obrończyni praw człowieka Miriam Rodriguez Martinez w północno-wschodnim Meksyku. Zwróciła się do rządu meksykańskiego o podjęcie działań, które sprawią, że zbrodnia nie pozostanie bezkarna.

"Stoimy w obliczu kolejnego straszliwego aktu przemocy przeciwko tym, którzy domagają się w Meksyku prawdy i sprawiedliwości. Jest on tym bardziej godny potępienia, że pani Rodriguez wystąpiła do władz z prośbą o ochronę" - oświadczyli eksperci w ogłoszonym komunikacie.

"Winni tej strasznej zbrodni powinni być niezwłocznie ujęci i postawieni przed obliczem sprawiedliwości" - podkreślili, wyrażając jednocześnie zaniepokojenie wzrastającym ryzykiem, jakie staje się w Meksyku udziałem rodzin osób zaginionych, obrońców praw człowieka, adwokatów, dziennikarzy.

Fala zaginięć w Meksyku

Miriam Rodriguez Martinez, która podjęła aktywną działalność w obronie praw człowieka po tym, gdy straciła w 2014 roku 20-letnią córkę, stała się przedstawicielką ponad 600 rodzin ofiar przemocy w San Fernando, a 10 maja została zamordowana w swym mieszkaniu przez kilku nieznanych osobników.

Wiceprzewodnicząca Komisji ONZ zajmującej się sprawą zaginionych i uprowadzonych Suela Janina oświadczyła, że 288 spośród 375 próśb o niezwłoczne działanie w takich sprawach, które napłynęły do Komisji od 2012 roku, dotyczy przypadków zaginięć na terenie Meksyku.

Komisja wystąpiła o zastosowanie środków ochrony w 134 z tych przypadków, a od 2013 roku występuje do rządu Meksyku o pozwolenie na złożenie wizyty w tym kraju. Bezskutecznie.

Przewodnicząca Grupy Roboczej do spraw zaginionych i uprowadzonych Houria Es-Slami podkreśliła, że państwa mają obowiązek chronienia osób prowadzących dochodzenia w kwestii uprowadzonych, zawłaszcza członków ich rodzin, przed przemocą, zastraszaniem i prześladowaniami.

Ochronić aktywistów i dziennikarzy

Jednocześnie Es-Slami wyraziła zadowolenie, że prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto ogłosił w tym tygodniu, po tym gdy dziennikarz Javier Valdez zginął z rąk zabójców w stanie Sinaloa, że zostaną zastosowane środki w celu umocnienia Krajowego Systemu Ochrony Osób Broniących Praw Człowieka oraz Dziennikarzy.

Specjalny sprawozdawca ONZ do spraw sytuacji obrońców praw człowieka Michel Forst podkreślił, że "obrońcy praw człowieka w Meksyku są nadal celem ataków właśnie dlatego, że zgodnie z prawem prowadzą tę działalność". - Bezkarność tych ataków to główne wyzwanie, przed którym stoimy - dodał Forst.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP