"Głoszenie i ochrona wolności słowa są kluczowe dla każdej demokracji". Komentarz rzecznika Departamentu Stanu

TVN24 | Świat

Autor:
ads//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Rzecznik Departamentu Stanu USA o daninie medialnejDepartament Stanu USA
wideo 2/35
Departament Stanu USARzecznik Departamentu Stanu USA o daninie medialnej

Wiemy o zarzutach dla Marty Lempart, ale mamy więcej obaw wobec Polski, w tym związane z proponowanym podatkiem na media, o którym niedawno się dowiedzieliśmy – powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu, był pytany w czwartek na briefingu prasowym o sytuację w Polsce, między innymi o zarzuty, które zostały postawione Marcie Lempart. - Wiemy o tych zarzutach, śledzimy sytuację bardzo uważnie. Głoszenie i ochrona wolności słowa, prawa do pokojowego protestu i niezależności sądowniczej, są kluczowe dla każdej demokracji – podkreślił.

Dodał, że "Polska jest cenionym sojusznikiem w ramach NATO", a Stany Zjednoczone "konsultują z nią regularnie wiele spraw". - Jesteśmy oddani wzmacnianiu partnerstwa z Polską i wypełnianiu naszego zobowiązania, by wspierać demokratyczne instytucje, prawa człowieka i praworządność – powiedział Price.

Ned PriceU.S. Department of State

Rzecznik Departamentu Stanu USA: mamy szersze obawy

Dodał, że zarzuty dla Lempart to "nieodłączny element zacieśniającej się przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego w Polsce". Departament Stanu - stwierdził Ned Price - "ma więcej obaw, w tym o proponowane nałożenie nowego podatku na media, o którym niedawno się dowiedzieliśmy".

- Zobowiązaliśmy się wspierać różnorodność niezależnych mediów, głosów i opinii, które naszym zdaniem są kluczowe dla dobrze funkcjonujących demokracji – podkreślił rzecznik.

Czytaj więcej: "Wzywam rząd Polski do wykazania szacunku dla wolnej prasy". Apel amerykańskiego senatora

"Media bez wyboru". Protest w związku z planowaną daniną

W środę znaczna część prywatnych mediów protestowała we wspólnej akcji "Media bez wyboru". Od rana telewizje zamiast codziennych programów nadawały specjalny komunikat. Na portalach internetowych zamieszczano zakrywające całą stronę czarne plansze z listem otwartym do władz, w związku z czym nie można było przeczytać żadnego artykułu. To odpowiedź na projektowaną przez rząd ustawę nakładającą dodatkowe obciążenie na media na polskim rynku.

"Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media" – oświadczono w liście. Dodatkowe obciążenie myląco nazywane jest "składką", a wprowadzane jest pod pretekstem epidemii COVID-19.

Rząd planuje obarczyć media dodatkową daniną od reklamTVN24

Autor:ads//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Department of State

Tagi:
Raporty: