Manewry Rosji i Chin bliżej Tajwanu. Ćwiczono tworzenie blokady morskiej

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

W środę zakończone zostały wspólne ćwiczenia morskie Rosji i Chin na Morzu Wschodniochińskim. Floty obu państw ćwiczyły między innymi ustanawianie blokady morskiej, a także przechwytywanie i atakowanie okrętów podwodnych. Jak odnotowały lokalne media, manewry przeprowadzono bliżej Tajwanu niż miało to miejsce w latach ubiegłych.

Manewry zorganizowane w tym roku pod hasłem "Morskie Współdziałanie 2022", odbywają się corocznie od 2012 roku. Po stronie rosyjskiej wzięła w nich udział Flota Pacyfiku z okrętem flagowym - niszczycielem rakietowym Wariag - na czele. Manewry obejmowały między innymi ćwiczenia ustanawiania wspólnej blokady morskiej, ćwiczenia wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych za pomocą bomb głębinowych, a także ćwiczenia ostrzału artyleryjskiego jednostek nawodnych - przekazało rosyjskie ministerstwo obrony cytowane przez Agencję Reutera.

Ćwiczenia bliżej Tajwanu

Ćwiczenia trwały tydzień i odbyły się w dniach 21-27 grudnia. Według komunikatów chińskich sił zbrojnych, manewry miały miejsce u wybrzeży chińskiej prowincji Zhejiang, około 350 kilometrów od Cieśniny Tajwańskiej. Jak zauważył hongkoński dziennik "South China Morning Post", odbyły się tym samym bliżej Tajwanu niż rosyjsko-chińskie manewry przeprowadzane w latach ubiegłych.

Rosyjskie i chińskie media szeroko informowały o przeprowadzonych działaniach. Rosyjski resort obrony opublikował m.in. nagrania pokazujące strzelania grupy rosyjskich i chińskich okrętów na Morzu Wschodniochińskim, a także żołnierzy rosyjskiej floty rozmawiających po mandaryńsku ze swoimi chińskimi odpowiednikami. Kierujący ćwiczeniami po stronie chińskiej wiceadmirał Wang Yu nazwał manewry "udanym ćwiczeniem pragmatycznej współpracy chińskiej i rosyjskiej marynarki", które przyczyniło się do "dalszego pogłębiania relacji pomiędzy obu krajami i ich siłami zbrojnymi". Stwierdził też, że dzięki tym ćwiczeniom siły morskie obu państw "z pewnością będą mogły czynić większy wkład w ochronę światowego pokoju oraz bezpieczeństwa i stabilności w regionie".

ZOBACZ TEŻ: Tajwan przedłuży obowiązkową służbę wojskową

Rosja i Chiny po ataku na Ukrainę

Od czasu inwazji na Ukrainę Rosja dąży do zacieśniania powiązań z Pekinem w zakresie polityki, bezpieczeństwa i gospodarki, postrzegając przywódcę Chin Xi Jinpinga jako kluczowego sojusznika w antyzachodnim aliansie - zwróciła uwagę agencją Reutera. Agencja TASS przekazała, że Xi Jinping ma rozmawiać z Władimirem Putinem jeszcze przed końcem 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ: Nowy dekret Putina w sprawie dostaw ropy. Orlen komentuje

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl