Rosyjsko-chińskie manewry. Moskwa wysyła cztery okręty

Autor:
ft//now
Źródło:
Reuters
Rosyjski krążownik rakietowy Wariag
Rosyjski krążownik rakietowy Wariag
Reuters Archive
Reuters ArchiveRosyjski krążownik rakietowy Wariag

Rosja i Chiny przeprowadzą wspólne ćwiczenia morskie, które rozpoczną się w tym tygodniu, a zakończą przed końcem roku - przekazała agencja Interfax, powołując się na rosyjski resort obrony. W manewrach mają wziąć udział cztery rosyjskie okręty i sześć chińskich. 

Manewry, które odbywają się corocznie od 2012 roku, mają obejmować ostrzał rakietowy i artyleryjski na Morzu Wschodniochińskim - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez Interfax. "Głównym celem ćwiczeń jest wzmocnienie współpracy morskiej między Rosją i Chinami oraz utrzymanie pokoju i stabilności w rejonie Azji i Pacyfiku" - wskazano.

Ćwiczenia zaplanowano na okres od 21 do 27 grudnia. Moskwa zapowiedziała, że udział w nich wezmą cztery okręty rosyjskiej marynarki, w tym krążownik rakietowy Wariag. Chiny wystawią sześć okrętów. Flotom obydwu państw towarzyszyć będą samoloty i śmigłowce.

Krążownik Wariag to okręt flagowy Floty PacyfikuRIA Novosti Archive | Vitaliy Ankov

Rosyjskie jednostki w poniedziałek opuściły port we Władywostoku na Dalekim Wschodzie Rosji.

Współpraca Chin i Rosji

Od czasu inwazji na Ukrainę Rosja dąży do zacieśniania powiązań z Pekinem w zakresie polityki, bezpieczeństwa i gospodarki, postrzegając przywódcę Chin Xi Jinpinga jako kluczowego sojusznika w antyzachodnim aliansie - zwróciła uwagę agencją Reutera.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: RIA Novosti Archive | Vitaliy Ankov

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości